Co powoduje ból nóg?

0
2963
ból nóg

Czy wiesz, że nawet najbardziej podstawowe czynności, które wykonujemy na co dzień mogą powodować ból w nogach? Na początku nieznaczny, ale z czasem potrafiący przerodzić się w widmo choroby, które może się ziścić. Siedzący lub stojący tryb pracy(z resztą dość popularny w obecnych czasach) w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej i źle dobraną dietą prowadzącą do nawagi, a w końcu do otyłości, czy nadciśnienie(również z resztą często powodowane otyłością), antykoncepcja hormonalna stosowana przez kobiety, buty na wysokim obcasie, długi, męczący marsz, ogółem forsowanie możliwości swoich kończyn dolnych – to główne składniki, z których zgotujemy sobie ból nóg. Nieleczenie oraz ignorowanie dość wyraźnych objawów może prowadzić do bardzo ciężkich, niebezpiecznych chorób – idealnym przykładem może na to być przewklekła niewydolność żylna.

ból nógWedług statystyki aż 47 procent kobiet i 37 procent mężczyzn w Polsce ten problem wyraźnie dotyczy – są to osoby, które dobrowolnie przyznały się do występowania bóli dolnych kończyn, należy jednka wziąć również pod uwage wiele osób, które nie przyznają się do tego nawet w anonimowej ankiecie lub po prostu doskonale ignorują objawy lub co również możliwe nie dostrzegają ich. Z jakiegoś na razie bliżej nieokreślonego powodu w grupie osób do 35 roku życia, na te objawy aż 6-ktornie częściej skarżą się kobiety niż mężczyźni. Uczucie „ciężkości” czy bezładu nóg po całym dniu pracy czy w nocy, opuchlizny(obrzęk) z czasem nasilające się i nie bladnące nawet po odpoczynku, zaczerwienia(powodowane pękaniem naczynek krwionośnych), które nie prezentują się zbyt okazale na nodze – wręcz odrzucają, niekontrolowane skurcze mięśni w okolicach łydki(najczęściej pojawiające się w godzinach nocnych), zwykle odpowiedzialnością za to obarcza się wyczerpujący dzień, co czasami sprawia, że dochodzi do sytuacji, gdy ból kończyn jest uznawany za coś pozytywnego w prawie każdej sytuacji, co świadczy już tylko i wyłącznie o tym, że wielokrotnie wcześniej musiały się one pojawiać(najczęśćiej pierwsze wystąpienia bólu jest ignorowane lub ma się je „przeboleć”) – oznaka o wiele wyższej szansy zachorowania lub samego niezwykle bolesnego, niebezpiecznego, poważnego schorzenia. Mnóstwo pacjentów zaczyna zauważać problem w momencie, gdy kończyna najczęściej jest przebrzmiała i nie pomaga jej odpoczynek, a ból jest praktycznie nie do wytrzymania. Zgrubienia te to nic innego jak znane żylaki, które szczegolnie dają się we znaki kobietom ze względu na swój wygląd, pogarszając ich jakość życia.

Jak leczyć i unikać ból nóg?

Najważniejszy jest przede wszystkim właściwy odpoczynek oraz regularne nawadnianie organizmu(picie mineralnej wody, świeżych soków owocowych (bez cukru, przygotowanych domowym sposobem) i zup oczyszcza ciało z toksyn i eliminuje tłuszcze, dzięki czemu zapobiega bólowi nóg). Inne znane metody przeciwdziałania to:

-noszenie wygodnych ubrań – ból nóg pojawia się u kobiet, które noszą zbyt obcisłe spodnie, rajstopy lub getry. Obcisła odzież utrudnia przepływ krwi. O wygodnym i przewiewnym ubraniu powinny pamiętać zwłaszcza kobiety w okresie menopauzy, gdyż są narażone na zalewy potne i uderzenia gorąca.

-noszenie wygodnych butów – najzdrowszy dla nóg jest optymalny obcas, którego wysokość nie przekracza dwóch centymetrów. Nie powoduje on obciążenia nóg i umożliwia równomierne rozłożenie ciężaru ciała.

-aktywność fizyczna – każdego dnia należy spacerować lub wykonywać

ćwiczenia usprawniające krążenie w nogach. Skuteczne jest pływanie lub jazda na rowerze.

-zachowanie równowagi hormonalnej – za ból nóg odpowiada niedobór estrogenów. Kobiety w okresie menopauzy powinny uzupełniać brak tego hormonu naturalnymi preparatami roślinnymi.

-relaks w wodzie – latem dobrym sposobem na zmęczone nogi jest moczenie ich w chłodnej wodzie. Przed snem na zmęczone nogi pomoże zastosowanie na przemian zimnego i ciepłego prysznica.

-prosta postawa – jeśli przebywamy długo w jednej pozycji, powinniśmy pamiętać o trzymaniu prostej postawy. Osoby, które mają problem z garbieniem się, powinny codziennie ćwiczyć wspinanie się na palcach, skłony i przysiady.

Innym czasami działającym „lekiem” może być zabieg masażu w specjalnie do tego przeznaczonym gabinecie, zmęczone nogi potrzebują masażu na całej swojej powierzchni. Efekty można wzmocnić używając specjalnych maści na bóle nóg. A w niektórych przypadków należy według zaleceń można korzystać z opasek czy pończoch uciskowych. Należy pamiętać jednak o tym, że w razie dalszych problemów wskazane jest jak najszybszy kontakt z osobą, która została do tego odpowiednio przeszkolona – najcześciej jest to lekarz. Należy pamiętać, że nic nie może zastąpić prawdziwej opieki lekarskiej lub kuracji farmaceutycznej prowadzonej przez specjalistów. Zapominanie może skończyć się koniecznością operowania chorej nogi w celu pozbycia się problemu – najczęściej niedrożnej żyły, którą poprzez operację się udrażnia. Trzeba jednak pamiętać, że sprawia to, że nasza noga nie będzie(przynajmniej tymczasowo) w pełni sprawna.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ