Cały świat na jednej ścianie

0
1270
Cały świat na jednej ścianie

Mapy kojarzą nam się przede wszystkim z podróżami, górskimi wycieczkami i wyprawami w nieznane… W dobie nawigacji GPS ta ich rola zdaje się odchodzić powoli do lamusa. Na mapy warto jednak zwrócić uwagę z jeszcze jednego powodu. Każda z nich może bowiem rewelacyjnie sprawdzić się jako dekoracja – na przykład duża, ścienna fototapeta. Mapa (w zależności od tego co i w jaki sposób przedstawia) pasować będzie do różnych wnętrz. O kilku interesujących pomysłach wykorzystania takich specjalnych, “kartograficznych” ozdób opowiedział nam zaproszony do rozmowy ekspert. Z pewnością i Was szybko przekona, jak wiele zaleta posiada tego rodzaju fototapeta. Mapa jako ozdoba salonu lub gabinetu? Przekonajcie się sami, dlaczego to doskonały pomysł!

Mapa w stylu retro czy nowoczesna? Różne stylistyki, wiele możliwości

Mapa w stylu retro

https://myloview.pl/fototapety/wg-kategorii/mapy/

Kiedy przyglądniemy się historii kartografii z pewnością zauważymy, iż mapy niesamowicie zmieniały się na przestrzeni wieków. W zależności od okresu (a także konkretnych obszarów geograficznych) do ich wyrobu stosowano najróżniejsze materiały oraz techniki. Niektóre były więc skromne i proste, inne przypominały natomiast prawdziwe dzieła sztuki. Z kolei współczesne mapy często stawiają na praktyczny minimalizm – priorytetem ma być ich czytelność i użyteczność. Jeżeli więc interesuje nas inspirowana kartografią dekoracja, to mamy do wyboru naprawdę wiele opcji estetycznych. Postanowiliśmy więc zapytać eksperta, na fototapety z jakimi mapami warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

– Osobiście wychodzę z założenia, iż każdy rodzaj mapy może sprawdzić się w formie ściennej dekoracji. Jedynym wymogiem jest tylko wcześniejsze przemyślenie całej aranżacji. Przykładowo wzory ze starymi mapami, naniesionymi na pożółkły papier, będą znakomitym wyborem do wnętrza w stylu retro. Tego typu dekoracja doda nostalgicznego klimatu np. staromodnemu gabinetowi z drewnianymi meblami i dużą biblioteczką. Ciekawe zastosowania widzę oczywiście także dla map nowoczesnych – nierzadko minimalistycznych oraz oszczędnych w kolorystyce. Te wzory są dość wyraziste pod kątem wizualnym, więc mocno wpłyną na charakter i nasz odbiór danego wnętrza. Z powodzeniem mogą być jednak wykorzystane w pokoju nastolatka lub oryginalnej sypialni. Osobiście bardzo cenię przeniesione na fototapety mapy terenów podbiegunowych – jeszcze lepiej wpisują się one w minimalistyczne otoczenie. Równocześnie w bardzo interesujący i niebanalny sposób akcentują surowy charakter tych lodowych krain. Wzory z przedstawiającymi je mapami to przede wszystkim poziomice i kontury pustych terenów…

Podróżnicza fototapeta: mapa Europy

Podróżnicza fototapeta: mapa Europy

https://myloview.pl/

Każdy miłośnik historii i zwiedzania zabytków w podróży po Europie mógłby spędzić długie miesiące… A i tak nie zobaczyłby nawet ułamka wszystkich atrakcji tego kontynentu! Fototapety z mapą Europy należą do bardzo chętnie wybieranych wzorów. Zapytaliśmy więc eksperta, czy jego zdaniem to właśnie z olbrzymiej liczby ciekawych miejsc na tym kontynencie wynika popularność wspomnianych ozdób.

– Częściowo właśnie w tym upatrywałbym fenomenu tych fototapet. Mapa Europy niemal każdej osobie nasuwa jakieś przyjemne skojarzenia. Wiele z widocznych na niej miejsc mieliśmy bowiem okazję odwiedzić osobiście. Spora część zaznaczonych na mapie miast oraz państw ma swoje dodatkowe znaczenia symboliczne. Rzym to stolica kultury. Paryż to miasto miłości. Czechy są krajem piwoszy… Można wymieniać tak bez końca! Osobiście znam parę, która zdecydowała się na fototapetę z mapą Europy na głównej ścianie salonu. Potrafiła potem wiele wieczorów spędzić na kanapie patrząc na tę dekorację, wspominając swoje dawne podróże i snując plany kolejnych. Jeśli nas również fototapety z mapami interesują właśnie w kontekście odwiedzania nowych miejsc, to polecam wzory, które oprócz granic czy ukształtowania terenu przedstawiają również fotografie słynnych zabytków.

Bajkowa fototapeta – mapa dla dzieci młodszych i starszych

Bajkowa fototapeta - mapa dla dzieci młodszych i starszych

Mapa to jednak nie tylko atrybut turysty czy podróżnika. Odnajdziemy je również w najróżniejszych opowieściach przygodowych, bajkach czy historiach o piratach. Idąc tym tropem, zapytaliśmy specjalistę, czy widziałby miejsce dla fototapet z mapami w pokoju dziecięcym.

– Ależ oczywiście! Tego typu dekoracje idealnie pasują do pokoju malucha, ale też dzieci starszych czy nawet młodych nastolatków. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie dostosowanie wzoru do wieku lokatora. Przykładowo maluchowi z pewnością spodoba się wspomniana już piracka mapa prowadząca do skarbu albo mapa bajkowego lasu ukazująca jego wesołych mieszkańców. Starszemu dziecku bardziej przypadnie do gustu za to wzór ukazujący którąś z krain fantasy – Narnię, Śródziemie czy świat z gry World of Warcraft. W pokoju młodego nastolatka mapa może pełnić natomiast funkcję nie tylko dekoracji, ale i pomocy edukacyjnej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ