Ból głowy

0
2144
Ból głowy


Zazwyczaj ból głowy utożsamiamy z migreną. Do bólu głowy dochodzi najczęściej wskutek zakłóceń mechanizmu regulacji w naczyniach krwionośnych. Powodują one wahania ciśnienia, których naturalnym następstwem jest ból. W samym mózgu nie ma receptorów bólu. Wrażliwe na ból są, natomiast tkanki, mięśnie, nerwy i skóra głowy. Nasz wegetatywny układ nerwowy, na którego silny wpływ wywierają procesy psychiczne, kieruje zwężaniem i rozszerzaniem naczyń krwionośnych. Źródłem bólu mogą być nie tylko zakłócenia w regulacji funkcjonowania naczyń krwionośnych, ale również napięcie mięśni szyi, karku i pleców, wywołujące bóle głowy typu napięciowego.

Pochodzenie bólu głowy

Terminologia pierwotny ból głowy określa dolegliwość, u której nie leżą zróżnicowane schorzenia. Bardzo trudno jest ustalić jeden szczegółowy powód, który to wywołuje liczne bóle głowy. To właśnie one mogą być ściśle związane z nadciśnieniem tętniczym i chorobami twarzy bądź oczu czy krwawieniem miesięcznym bądź zaburzeniami na tle ściśle neurologicznym. Bardzo często powstają na skutek licznych urazów. Towarzyszą chorobom układowym bądź zaburzeniom psychicznym. Podkreśla się, że wpływ na dolegliwość mają między innymi pogoda i wahania ciśnienia bądź temperatury czy nadmierne stężenie spalin w występującym powietrzu.

Przebieg oraz rodzaje bólu

W większości sytuacji ból głowy objawia się inaczej – jest to uzależnione od jego przyczyny oraz rodzaju. Klasterowy ból staje się niezwykle silny, bowiem lokuje się koło jednego oka, które to może łzawić oraz być zaczerwienione. Tak zwane koitalne dolegliwości bez wątpienia przebiegają łagodnie. Zatem odczuwa się je po bokach naszej głowy, a niekiedy schodzą one w kierunku karku. Poza tym pojawiają się w czasie bądź przed orgazmem. Poza tym napięciowe bóle charakteryzuje pewne wrażenie ucisku w okolicach skroni czy brwi. Nie należy zapominać, iż migrenie towarzyszą zupełnie inne symptomy, czyli światłowstręt i torsje, jak i również biegunka, mdłości oraz nadwrażliwość na dźwięk.

Ból głowyPierwotne bóle głowy klasyfikuje się na:

migrenowe (w większości przypadków występują one u kobiet)

napięciowe (mogą one dotykać dziewięćdziesiąt procent osób dorosłych)

koitalne, czyli związane z aktywnością seksualną – te w większości przypadków spotyka się u mężczyzn)

klasterowe (zespół Hortona), a więc niezwykle silne bóle, na które jednak cierpią przede wszystkim mężczyźni.

Pośród wtórnych dolegliwości klasyfikuje się bóle głowy:

związane ściśle z niedociśnieniem bądź nadciśnieniem tętniczym

naczynioruchowe

wszelkie nerwobóle twarzy oraz głowy

powstałe na skutek swoistego odwodnienia organizmu

towarzyszące licznym zaburzeniom psychicznym

w czasie menopauzy

miażdżycowe

występujące w wyniku urazów bądź zmian w obszarze szyi oraz karku

symptomy stanu zapalnego w obszarze głowy

w schorzeniach naszych gałek ocznych

toksycznego pochodzenia.

Fakty na temat bólu głowy

Ból głowy świadczy o zróżnicowanych schorzeniach, w niektórych sytuacjach przyczyna jest naprawdę błaha – na przykład przeziębienie, a innym razem może oznaczać bardzo poważne choroby. W większości przypadków dolegliwość wywołują:

– nadciśnienie tętnicze (występuje w sytuacji guzów nadnerczy), czyli zwykle jest to ból z tyłu głowy

– neuralgia nerwu twarzowego, a więc silne i napadowe bóle, które zatem trwają około dwóch minut oraz nawracają

– nieprawidłowo wybrane szkła korekcyjne u osób posiadających wady wzroku (ból z lewej oraz prawej strony w okolicach tak zwanego płata ciemieniowego i czoła)

stany zapalne zatok, a więc dolegliwość nasila się poprzez schylanie, ból odczuwa się również w obszarze zatok czołowych czy przynosowych

– stany zapalne uzębienia to ból, który często bywa promieniujący oraz obejmuje całą naszą głowę

– zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, a w szczególności odcinka szyjnego prowadzą więc do przykurczów mięśni oraz zaburzają przepływ krwi w okolicy mózgu (jest to ból z tyłu głowy)

– zatrucia środkami toksycznymi, a więc dolegliwości bólowe towarzyszą tak zwanej intoksykacji tlenkiem węgla czy alkoholem etylowym i metylowym oraz nikotyną, jak i również nitrobenzenem bądź w przewlekłym zatruciu ołowiem.

W niektórych przypadkach taki ból głowy oznacza chorobę, która jednocześnie może bezpośrednio zagrażać naszemu życiu, w takiej sytuacji niezbędna staje się szybka interwencja lekarska. Zalicza się do nich choroby takie jak:

tętniak mózgu, który pojawia się bardzo silny ból połączony z mdłościami i wymiotami czy podwójnym widzeniem bądź znacznym osłabieniem nóg bądź rąk

zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a więc ból łączony z sztywnym karkiem, jak i również gorączką oraz nudnościami

wstrząs mózgu, a więc ból pourazowy połączony z sennością i torsjami oraz zawrotami głowy.

Uniknięcie bólu głowy

W żaden sposób nie możemy narażać się na stres, bowiem należy zadbać o ruch na świeżym powietrzu i regularnie ćwiczyć. Istotną kwestią staje się spożywanie regularnych posiłków, które jednocześnie nie zawierają konserwantów i glutaminianu sodu czy nasyconych olejów bądź sztucznych substancji słodzących czy produktów przetworzonych. Poza tym należy pić bardzo dużo wody niegazowanej oraz unikać intensywnych zapachów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBól gardła
Następny artykułWzdęcia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ