Bezsenność – co poradzić?

0
2018
Bezsenność

Bezsenność to niestety trwała dolegliwość, oznaczająca niemałe problemy ze snem. Sprawia, że człowiek zwyczajnie z trudnością zasypia czy też ma problemy z pozostawaniem w stanie snu, pomimo odpowiednich do tego sprzyjających warunków. Bezsenność może być także spowodowana różnymi czynnikami medycznymi lub psychicznymi, jakimiś niezdrowymi warunkami snu, a także przyjmowaniem określonych substancji albo warunkami biologicznymi. W niedawnym czasie naukowcy zaczęli jednak postrzegać ją jako problem samego mózgu, który niestety nie potrafi opuścić strefy aktywności na rzecz strefy snu.

Przebieg bezsenności

BezsennośćObjawy bezsenności mogą zwykle obejmować:

  • kłopoty ze snem: ale także trudności w zasypianiu, bardzo częste budzenie się w nocy, czy też budzenie się nad ranem
  • Bezzasadne uczucie zmęczenia po normalnie przespanej nocy,
  • zmęczenie albo senność w ciągu dnia,
  • drażliwość, a także stany lękowe, czy też depresję,
  • trudności ze skupieniem uwagi oraz koncentracją,
  • mocne bóle głowy,
  • popełnianie błędów,a także na przykład powodowanie wypadków,
  • dolegliwości całego układu pokarmowego,
  • ciągłe obawy dotyczące naszego snu.

Typy bezsenności– Problemy ze spaniem najczęściej pojawiają się w postaci:

  • zwyczajnej bezsenności przejściowej – kiedy to jej objawy trwają od kilku dni do nawet kilku tygodni,
  • bezsenności bardziej ostrej – nazwanej również krótkoterminową, kiedy to już objawy utrzymują się od kilku tygodni do nawet 6 miesięcy,
  • bardzo przewlekłej bezsenności – trwającej przez wiele miesięcy, a nawet lat. Bezsenność tego typu występuje jednak najrzadziej.

Przyczyny bezsenności

Problemy ze snem zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, świadczą po prostu często o przeżywanym stresie (związanym na przykład ze szkołą, pracą, czy też sytuacją rodzinną) oraz codziennym niepokojem. Bezsenność niestety występuje także u osób cierpiących na depresję a także inne zaburzenia psychiczne, ponadto występuje ona często w wyniku stosowania niektórych leków (np. u osób cierpiących na alergię, choroby serceowe, regulujących ciśnienie krwi). Spre problemy ze snem przyczyn mogą mieć wiele – należy do na przykład nich przyjmowanie zbyt dużych ilości kofeiny, a także nikotyny, alkoholu, jak także nadmierne objadanie się przed snem. Częste budzenie się w nocy u dorosłego może być także oczywiście wynikiem zmienionego lub nieregularnego harmonogramu snu.

Powikłania po bezsenności

Okazuje się, że bezsenność ma kilka poważnych powikłań. Bezsenność wpływa na obniżenie sprawności fizycznej oraz psychicznej, co może powodować po dłuższym czasie:

  • spadek efektywności w pracy czy też w szkole,
  • nerwowość,
  • nadużywanie substancji szkodliwych
  • opóźniony czas reakcji, który jest niebezpieczny szczególnie w trakcie prowadzenia pojazdów,
  • różnego rodzaju problemy psychiczne – depresję, stany lękowe,
  • nadwagę,
  • zwiększone ryzyko występowania oraz nasilenia problemów z bardzo wysokim ciśnieniem, chorób serca oraz cukrzycy.

Zapobieganie

Aby więc uniknąć bezsenności, należy po prostu prowadzić zdrowy tryb życia, powstrzymywać się od niezdrowych używek a także dostarczać organizmowi codziennego relaksu. W walce z bezsennością najważniejsze jest bowiem zdecydowanie postawienie odpowiedniej diagnozy, a następnie wyeliminowanie tejże przyczyny kłopotów ze snem. Bezsenność można po prostu wyleczyć przy pomocy terapii behawioralnej albo stosując odpowiednie leki. Ze wszystkim można sobie oczywiście poradzić. Pamiętajmy także o tym, że w leczeniu tego, że nie można spokojnie spać, najważniejsze jest po prostu odpowiednie dopasowanie leków do naszego rodzaju bezsenności. Osobom, które mają jedynie trudności z zaśnięciem, podaje się tylko i wyłącznie najkrócej działający lek. Jeżeli jednak problem leży głębiej i dotyczy przewlekłej bezsenności, zalecane jest już zdecydowanie branie leku tylko co kilka nocy, ponieważ jego codzienne stosowanie może niestety skutkować uzależnieniem. Natomiast u osób starszych bardziej wskazane są w przypadku bezsenności leki o pośrednim okresie półtrwania. Leki mocno nasenne powinny być jedynie stosowane bardzo ostrożnie, ponieważ zawarte w nich barbiturany mają właśnie bardzo silną tendencję uzależniającą. Powodują one uzależnienie zarówno fizyczne, ale także i psychiczne. Z kolei środki z grupy benzodiazepin są dużo bardziej bezpieczniejsze, mają one już mniejsze właściwości uzależniające, jednak należy pamiętać, że nie zerowe. Leki mocno nasenne powinno się jednak odstawiać się stopniowo. Nagłe ich odstawienie może bowiem spowodować tzw. objawy odbicia, a więc bardzo wzmożony lęk, a także znowu bezsenność, drażliwość nerwową oraz różne inne. Pomocniczo można tutaj także stosować  ziołowe leki uspokajające, na przykład różne herbatki ziołowe z melisy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ