Aranżacja ogrodu krok po kroku

0
2191

Ogród to serce naszego domu. Kiedy zbliża się lato, to właśnie w nim spędzamy każdą wolną chwilę, poświęcając ją na wylegiwanie się na słońcu lub czytanie książek na hamaku. Jedną z najczęstszych letnich rozrywek jest także wyprawianie przyjęć i grillowanie w towarzystwie przyjaciół.

Aby nasz ogród cieszył oko, powinniśmy poświęcić chwilę na dokładne zaplanowanie jego aranżacji. Nie masz doświadczenia w aranżacji ogrodu? Nie martw się, podpowiemy Ci w jaki sposób możesz stworzyć ogród marzeń!

Krok pierwszy: plan zagospodarowania przestrzeni

Aranżację naszego ogrodu powinniśmy rozpocząć od dokładnego rozplanowania i podziału jego przestrzeni. To pozwoli nam uniknąć w przyszłości niepotrzebnych błędów związanych z niewłaściwą kompozycją czy wysunięciem w nieodpowiednią stronę świata. Powinniśmy pomyśleć o tym, jakie części ogrodu chcemy wyeksponować i jakie rośliny będą idealnie się z nim komponować. Jeśli nie chcesz poświęcać dużo czasu na pielęgnację swojego ogrodu, wybierz kwiaty i krzewy cieszące się długą żywotnością. Plan możemy sporządzić w specjalnym programie graficznym lub na zwykłej kartce.

Krok drugi: ustal kolejność działań

Kolejnym krokiem powinno być konkretne ustalenie planowanych działań. Należy zaplanować takie czynności jak instalacja elektryki, systemu nawadniającego czy sadzenie roślin. Dzięki temu żadna czynność nam nie umknie, a cały ogród będzie odpowiednio zorganizowany. Aby usprawnić sobie swoją pracę, zainwestujmy w podstawowe narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonywania poszczególnych czynności. W trakcie aranżacji ogrodu znakomicie sprawdzą się drabiny aluminiowe specjalne, które pozwolą nam dotrzeć nawet do najtrudniej dostępnych miejsc.

Krok trzeci: wybierz styl aranżacji

Aby nasza aranżacja mogła być spójna, powinniśmy wybrać jeden konkretny styl, który będzie dominował w ogrodzie. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się styl angielski, japoński i francuski. Aranżacja ogrodu w stylu angielskim cechuje się prostotą i naturalnością. Pasują do niej takie rośliny jak bluszcze, budleje, dzwonki, irysy i berberysy. Ogród japoński to oszczędna, ale przemyślana kompozycja, w której nic nie pojawia się przypadkowo. Główne akcenty stanowią w nim kamienie, żwir, mech lub paprocie. Dostrzec można w nim także oczka wodne i popularne drzewka bonsai. Ogród francuski jest przeciwieństwem angielskiej stylistyki, przez co jest starannie dopracowany i wypielęgnowany.

Aranżacja ogrodu we własnym zakresie wymaga od nas wiedzy i zaangażowania. Wystarczy, że odpowiednio zaplanujemy wszystkie kroki, a wszystko przebiegnie po naszej myśli!

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ