Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

0
3446
wrzody

Poznaj jej przyczyny oraz sposoby leczenia i zapobiegania.

Odczuwasz częste bóle brzucha, które pojawiają się zazwyczaj zaraz po posiłku, którym towarzyszą wzdęcia i zgaga? Uważaj to mogą być wrzody! Koniecznie odwiedź lekarza i dowiedz się co jest przyczyną Twoich dolegliwości.

Czym są wrzody?

Wrzodami określa się ograniczone ubytki występujące w błonie śluzowej żołądka bądź dwunastnicy. Mają one postać niewielkich charakterystycznych wgłębień – niektóre z nich mogą dosięgać aż tkanki mięśniowej. Wrzody sporadycznie pojawiać się mogą w dolnej części przełyku na skutek działania kwasów trawiennych wydzielanych przez żołądek. Wrzody są wynikiem działania drażniącej pepsyny (enzym rozkładający białka) na błonę śluzową żołądka lub dwunastnicy.
Ubytki mogą być różnej wielkości i głębokości. Do choroby wrzodowej przyczynia się m.in.: nadmierny stres, zły sposób odżywiania się, alkohol, papierosy, zażywanie niektórych środków farmakologicznych a także zakażenie bakterią H. pylori.

Wrzody żołądka objawem różnych schorzeń?

Choroba wrzodowa może wskazywać na zakażenie bakterią H. pylori, które często objawia się zapaleniem błony śluzowej żołądka – w tym przypadku konieczne jest zastosowanie odpowiedniej antybiotykoterapii. Nierzadko wrzody mają związek z naszym trybem życia. Na problemy z wrzodami uskarżają się osoby, które żyją w ciągłym stresie, niezdrowi się odżywiają a także nie stronią od używek takich jak alkohol czy papierosy.
Wrzody mogą pojawiać się w wyniku dysfunkcji układu pokarmowego.

Charakterystyczne objawy

wrzodyO obecności wrzodów może świadczyć silny, kłujący ból brzucha występujący w jego środkowej części. Chorobie wrzodowej często towarzyszą także inne objawy. Są to m.in.:

– nudności i mdłości,

– wymioty,

– pieczenie w przełyku (zgaga),

– brak apetytu,

– wzdęcia,

– zaparcia.

Na obecność wrzodów na żołądku wskazuje silny ból brzucha bezpośrednio po spożyciu posiłku natomiast ból brzucha występujący chwile po przebudzeniu i ustępujący po posiłku jest typowym symptomem wrzodów dwunastnicy.
Choroba wrzodowa może występować również bezobjawowo – w takich przypadkach pacjenci o istnieniu wrzodów dowiadują się dopiero w momencie pojawienia się krwawienia z przewodu pokarmowego.

W przypadku występowania powyższych objawów należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. Nieleczona choroba wrzodowa może skutkować pojawieniem się powikłań zagrażających zdrowiu a nawet życiu!

Leczenie choroby wrzodowej

Jeżeli jest ona wynikiem naszego trybu życia, należy przede wszystkim wyzbyć się wszystkich złych nawyków i zmienić dotychczasowy jadłospis. Natomiast w przypadku zakażenia bakterią H. pylori, stosuje się antybiotyki, których zadaniem jest usunięcie bakterii z naszego organizmu oraz specjalistycznych środków farmaceutycznych zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego. Dodatkowo można przyjmować leki, które będą chroniły błonę śluzową żołądka oraz przyspieszały gojenie się ubytków.

Nie bagatelizuj problemu!

Choroba wrzodowa niesie ze sobą wiele nieprzyjemnych dolegliwości, nieleczona może wiązać się w występowaniem wielu różnych powikłań zagrażających zdrowiu a nawet życiu! Wrzody, pozostawione same sobie mogą wywoływać krwawienia a nawet krwotoki z układu pokarmowego. To z kolei często objawia się anemią (niedokrwistością wywołaną niedoborem żelaza).
Niedrożność przewodu pokarmowego – to kolejna dolegliwość, która dotyka pacjentów z wrzodami, objawia się zablokowaniem treści pokarmowej na określonym etapie drogi pokarmowej w wyniku pojawienia się jakiejś przeszkody (niedrożność mechaniczna).
W skrajnych przypadkach wrzody mogą doprowadzić do perforacji narządów czyli pęknięcia ścian narządów układu pokarmowego co zawsze kończy się zabiegiem operacyjnym.

Metody zapobiegania

Aby skutecznie uchronić się przed chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy należy przede wszystkim zadbać o spokój. Stres jest najczęstszą przyczyną występowania ubytków. Zadbaj o siebie i swoje zdrowie. Wolny czas poświęcaj na relaks i odpoczynek (najlepiej na świeżym powietrzu), zacznij uprawiać jakieś sporty, zmień swoje nawyki żywieniowe. Twoja kuchnia powinna w dużej mierze bazować na produktach lekkostrawnych. Kawę i słodzone napoje gazowane zastąp niegazowaną wodą mineralną. Ogranicz a najlepiej całkowicie wyeliminuj ze swojego życia papierosy, alkohol i inne używki. Podobnie jest z solą – może i dodaje ona smaku potrawom ale jej nadmierne ilości uszkadzają błonę śluzową żołądka! Pamiętaj jedz częściej a w mniejszych ilościach, postaraj się aby posiłki spożywane były codziennie o regularnych porach. Unikaj tzw.”jedzenia w biegu”!
Dobrym sposobem są również napary ziołowe. Napar np. z mięty lub rumianku lub kubek zielonej herbaty pozytywnie wpłynie na pracę układu pokarmowego.
Jeżeli zażywasz preparaty przeciwbólowe lub przeciwzapalne – pilnuj tego aby nie przekraczać zalecanej dawki – korzystaj z nich tylko wtedy kiedy to naprawdę konieczne!

Chcesz zadbać o swoje zdrowie? Nigdy nie lekceważ niepokojących objawów i badaj się regularnie!

 

 

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ