5 powodów, dla których warto wspólnie z dzieckiem założyć ogródek i hodować zioła w doniczce

0
1938
zioła w doniczce

Już od pierwszych miesięcy życia dziecka warto wyrabiać w nim zdrowe nawyki, jak choćby odpowiednio zbilansowana i różnorodna dieta oraz pozytywne zachowania, takie jak odpowiedzialność czy systematyczność. To wszystko możliwe jest dzięki nauce przez zabawę, której efektem mogą być własnoręcznie posadzone i wyhodowane zioła w doniczce. Takie zajęcie jest doskonałe nie tylko dla dorosłych miłośników ogrodnictwa, ale także dla dzieci, które w ten sposób uczą się kolejnych, ważnych aspektów codzienności.

Jak z kilkulatkiem założyć przydomowy ogródek?

Zakładanie ogródka wcale nie musi wiązać się z zakładaniem trawnika, koszeniem trawy czy planowaniem oczek wodnych i skalniaków. Oczywiście, o ile mamy takie możliwości, wszystko to jest na wyciągnięcie ręki i zależy jedynie od naszej wyobraźni. Nieco więcej planowania wymaga założenie ogródka na balkonie lub tarasie – więcej informacji na https://blog-juniorangin.pl/zakladamy-ogrodek-i-zielnik-na-balkonie/. Właśnie w takich miejscach coraz częściej spotyka się niewielkie hodowle ziół w doniczkach. Wbrew pozorom nie jest to także zadanie trudne do wykonania, nawet dla osób, które nie mają doświadczenia w prowadzeniu własnych profesjonalnych hodowli roślin. Wystarczy bowiem odrobina przestrzeni, którą zapełnimy doniczkami, do tego ziemia i co najważniejsze – sadzonki lub nasionka ulubionych roślin. Na balkonach najlepiej sprawdzą się takie warzywa, jak sałata, pomidorki koktajlowe, szczypiorek i cebulka, rzodkiewka, a także owoce – truskawki, poziomki, maliny, porzeczki, oraz zioła – bazylia, oregano, mięta, melisa, rozmaryn i pietruszka. W doniczce należy umieścić odpowiedni rodzaj podłoża, następnie zrobić w nim miejsce na roślinkę lub jej nasionka, zasypać odrobiną ziemi, podlać i zabezpieczyć. Należy też poznać wymagania poszczególnych roślin – niektóre z nich lubią ciepłe wystawy i wilgotne podłoże, inne natomiast należy chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz przed przelaniem.

 

Mały ogrodnik – pierwsze wspólne pasje dzieci i rodziców

Warto od początku życia dziecka dawać mu możliwość do próbowania nie tylko nowych smaków, ale też zabaw czy aktywności, które w przyszłości mogą stać się jego pasją. Do takich właśnie zajęć należy ogrodnictwo. Już kilkuletnie dzieci, z pomocą rodziców chętnie sięgają po narzędzia przeznaczone do pracy w ogrodzie i sadzenia roślin. Taka praca ma jednak znacznie więcej zalet. A są to między innymi:

  1. zabawa rozwijająca zdolności manualne,

  2. nauka o stronach świata i tym, co z nimi związane,

  3. poznawanie nowych gatunków roślin i obserwowanie etapów ich rozwoju,

  4. nauka odpowiedzialności – opieka nad roślinami,

  5. i to, co najważniejsze, czyli cenny czas spędzony z rodzicami i rodzeństwem.

Spędzanie czasu z dzieckiem, pokazywanie mu otaczającego go świata, nauka, a przy tym własnoręcznie wyhodowane zdrowe owoce i warzywa to tylko kilka wyjątkowych i niezwykle cennych aspektów, jakie może przynieść zakładanie własnego ogrodu, nawet w tak ograniczonych przestrzeniach, jak balkon czy taras. Wystarczy odrobina chęci i czasu, aby wspólnymi siłami – z udziałem dzieci i rodziców stworzyć kolejne niepowtarzalne i piękne miejsce tuż za naszym oknem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ