3 porady na temat czyszczenia rynien

0
2271

Drożny system rynnowy o jedna z podstawowych kwestii dotyczących bezpieczeństwa naszego domu. Jest to bardzo ważne, aby regularnie przeprowadzać konserwacje oraz czyszczenie rur spustowych. Sprawa wydaje się być błaha, jednakże poprawnie działający system chroni nasz dom, a dokładniej dach oraz elewację budynku przed zawilgoceniem oraz zaciekami. Likwidacja szkód powstałych wskutek źle działającego systemu, może być nie tylko uciążliwa, ale również kosztowna.

Kiedy i dlaczego należy czyścić system rynnowy?

W rynnach i rurach spustowych mogą gromadzić się różne zanieczyszczenia, takie jak błoto, liście, igliwie czy szyszki, które skutecznie mogą blokować ujście wody. Tworzące się w nich podczas chłodnych miesięcy zatory lodowe, mogą powodować rozsadzanie i pękanie, a także odkształcenia rynien i rozszczelnienie połączeń. Stąd bardzo ważne jest, aby przynajmniej dwa razy do roku sprawdzić, czy nasz system jest drożny. Najlepszym czasem na dokonanie przeglądu i konserwację jest okres wiosenny oraz jesienny. Nie potrzebujemy wzywania specjalisty! Drabiny aluminiowe przystawne, dobre miotły oraz myjka ciśnieniowa – to sprzęt dzięki któremu nie tylko zaoszczędzimy pieniądze wydane na konserwatora, ale również możemy zadbać o wygląd całej posesji.

Sposoby czyszczenia rynien

Istnieją dwa sposoby na czyszczenie systemu rynnowego: mechaniczny oraz wodą. Połączenie obu tych sposobów da nam stuprocentową pewność, że nasza instalacja jest czysta oraz sprawna. Mechaniczne czyszczenie polega na usunięciu zanieczyszczeń, takich jak liście, błoto, szyszki czy igliwie z rynien za pomocą, najlepiej, miękkiej szczotki. Ważne, aby nie była to szczotka druciana lub podobna do takiej – podczas czyszczenia mogą one uszkodzić i zarysować powłokę rynien.

Czyszczenie wodą to nic innego, jak przepłukanie systemu przy pomocy myjki wysokociśnieniowej lub zwykłego węża ogrodowego. Rynny oraz rury spustowe należy obficie opłukać wodą, dzięki czemu nie tylko wyczyścimy nasz system, ale również sprawdzimy jego szczelność. Najczęściej rynny okazują się nieszczelne w miejscu ich łączenia, ale także wewnątrz mogą tworzyć się małe “kałuże”, świadczące o odkształceniu się rynien.

Konserwacja systemu rynnowego

Bardzo ważne jest, aby po wyczyszczeniu i udrożnieniu rur, sprawdzić ich stan, jak wyglądają połączenia oraz mocowania uszczelek. Po sezonie zimowym bardzo często okazuje się, że materiały nie przetrwały próby i mimo zapewnień producenta o najwyższej jakości materiału, uszczelki kruszą się, a mocowania zaczynają pękać. W tym celu nie potrzebujemy wzywać specjalisty – wystarczy nam drabina aluminiowa przystawna i spokojnie możemy przejść do kontroli. W przypadku wystąpienia ewentualnych uszkodzeń powierzchni ochronnych w systemach stalowych, należy je wyczyścić i zamalować zaprawką, co pozwoli uniknąć rdzy. Ważne, aby nie używać w tym celu chemicznych środków, które zamiast pomóc, mogą dodatkowo pogłębić uszkodzenia!

Kontrola oraz konserwacja systemu rynnowego to gwarancja, że na długi czas unikniemy zbędnych wydatków finansowych oraz zabezpieczymy swój dom przed wilgocią i uszkodzeniami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ