Czy istnieje możliwość otrzymywania alimentów na rzecz dziecka od dziadków?

0
757
Kancelaria Adwokacka: kiedy warto skorzystać z usług prawnika

Zwykle alimenty kojarzą się z należnością wypłacana na rzecz dziecka przez jedno z rodziców, które po rozwodzie nie sprawuje nad nim pełnej opieki. Zdarzają się również sytuacje, w których osoba zobowiązana do wnoszenia opłat – nie wywiązuje się z nich. W takiej sytuacji można przedstawić sprawę komornikowi, który ma prawo wszcząć egzekucję przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu. Możliwe są jednak takie przypadki, w których rodzic nie będzie w stanie dokonywać opłat ze względu na swój stan materialny. Mogłoby się wydawać, że jest to sytuacja bez wyjścia, w której nie da się nic zrobić. Nie do końca jest to jednak prawdą, ponieważ w ciężkich przypadkach istnieje możliwość uzyskiwania alimentów również od innych krewnych. W pierwszej kolejności brani są tutaj pod uwagę właśnie dziadkowie.

Na jakiej podstawie można uzyskać alimenty od dziadków?

W razie zaistnienia takie potrzeby istnieje możliwość domagania się wnoszenia opłat alimentacyjnych od innych krewnych – w tym dziadków, którzy są również krewnymi w linii prostej. Zgodnie z art. 132 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi najważniejszą podstawę prawną egzekwowania alimentów od dziadków – obowiązek opłaty alimentów spada na zobowiązanego w dalszej kolejności, w momencie, kiedy zobowiązany w bliższej kolejności nie jest w stanie wypełnić swojego obowiązku lub gdy niemożliwe (albo znacznie utrudnione) okazuje się uzyskanie od niego środków na czas.

Kiedy zatem powstaje obowiązek alimentacyjny dziadków względem dziecka i jaka jest wysokość świadczenia?

Wysokość opłat uzależniona jest całkowicie od indywidualnych potrzeb dziecka oraz możliwości finansowych dziadków. W celu uzyskania alimentów ze strony dziadków należy złożyć stosowny pozew w tej sprawie, dokładnie tak jak w przypadku egzekwowania środków od rodzica.

Obowiązek alimentacyjny dziadków powstaje gdy:

  • Z tytułu braku przychodu należności alimentacyjnych, dzieci mogą znaleźć się w trudnej sytuacji.
  • Nie istnieje osoba w bliższej kolejności (rodzic), która mogłaby podjąć się udzielania opłat.
  • Bliższa osoba istnieje, jednak ze względu na wyjątkowo ciężką sytuację materialną nie jest w stanie udzielać wsparcia finansowego.
  • Osoba w bliższej kolejności nie jest w stanie zapewnić przekazania środków w określonym czasie.

Artykuł został stworzony we współpracy z kancelarią adwokacką „Wieniawska Adwokaci”.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ