Ciągle chce Ci się spać? Sprawdź co może być przyczyną nadmiernej senności.

0
1884
senność

Dowiedz się jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem.

Wypiłeś już trzecią filiżankę kawy i nadal chce Ci się spać? Taki stan utrzymuje się już od kilku tygodni? Zastanawiasz się czy przypadkiem z Twoi zdrowiem wszystko w porządku. Poznaj najczęstsze przyczyny senności oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.

Skąd się bierze?

Hipersomnia bo tak inaczej określana jest nadmierna senność może być wywołana przez wiele różnych czynników – chociaż najczęściej są to czynniki psychosomatyczne. Czasami wynika ona po prostu z niewyspania i przemęczenia ale niekiedy jest objawem poważnych schorzeń. Senność nierzadko dokucza m.in.: pacjentom z chorobami tarczycy oraz nerek, diabetykom, osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze oraz z problemem bezdechu sennego.
W przypadku kiedy hipersomnia jest bardzo nasilona a do tego pojawiają się omamy i nagła utrata napięcia mięśniowego należy mówić o narkolepsji. Ten rodzaj zaburzenia snu ma ścisły związek z oreksyną (in. hipokretyna) a w zasadzie z jej niedoborem. To ona odpowiada za sen i przebudzenie.
Senność bardzo często związana jest ze stanami depresyjnymi i lękowymi a także innymi chorobami o podłożu psychicznym. W tym celu najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja ze specjalistą.

Czy to hipersomnia?

sennośćO nadmiernej senności możemy mówić wtedy kiedy pomimo tego, że przespaliśmy już dziesięć godzin nadal chce nam się spać. W momencie kiedy spędzasz w swoim łóżku większą połowę dnia należy rozważać wystąpienie senności patologicznej.

Nadmierną senność określa się poprzez użycie skali Epworht. Chcesz wiedzieć jak to działa? Otóż wyobraź sobie kilka takich sytuacji jak np.:

– oglądanie telewizji,

czytanie gazet, książek itp.,

– wizytę w kinie,

– podróż autobusem lub pociągiem,

– relaks na kanapie,

– rozmowa telefoniczna bądź z inną osobą,

– układanie puzzli lub innych układanek,

Gotowy? Teraz posługując się skalą od 0 do 3 przypisz z każdej wyżej wymienionej sytuacji wartość określającą możliwość zaśnięcia w trakcie jej wykonywania. O – oznacza „brak szans na zaśnięcie” a 3 – „wysokie szanse na zaśnięcie”. Jeżeli po zsumowaniu wszystkich liczb wynik będzie większy niż 15 należy bezzwłocznie skontaktować się ze specjalistą.

Sen nie zawsze taki dobry!

Osoby cierpiące na nadmierną senność na pewno coś na ten temat wiedzą. Hipersomnia całkiem skutecznie utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Z jej powodu często pojawiają się problemy w pracy i w szkole, mamy trudności w płynnym porozumiewaniu się z innymi osobami. Rozregulowany sen źle odbija się zarówno na naszej kondycji fizycznej jak i psychicznej. Rozkojarzenie, brak skupienia, pustka w głowie – to jedne z najczęstszych skutków senności. Mogą być one szczególnie groźne zwłaszcza wtedy kiedy prowadzisz samochód ale nie tylko.
Hipersomnia ma wpływ również na nasze zdrowie a chodzi tutaj o zaburzenie procesów przemiany materii – pacjenci przybierają na wadze, chorują na cukrzycę itp.
W momencie kiedy chcemy skutecznie obronić się przed sennością od razu sięgamy po różnego rodzaju wspomagacze – pijemy mocną kawę, filiżanka za filiżanką; nagminnie kupujemy napoje energetyzujące lub inne środku pobudzające, które są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia.
Zamiast kombinować i działać na własną rękę, umów się na wizytę lekarską!

Jak ochronić się przed nadmierną sennością?

Jeżeli chcesz skutecznie zabezpieczyć się przed nagłymi napadami senności musisz zmienić swój dotychczasowy tryb życia. Choć na początku będzie ciężko z każdym kolejnym dniem Twój organizm przyzwyczai się do nowych nawyków. Po pierwsze postaraj się chodzić spać i wstawać codziennie o tych samych porach, np. wieczorami niech będzie to godzina 23 a rano 7. Pamiętaj Twój sen powinien trwać nie dłużej niż 8 godzin dziennie. Łóżko powinno kojarzyć Ci się tylko z odpoczynkiem i snem, dlatego też jeżeli rutyną było czytanie książek, oglądanie filmów czy nawet spożywanie kolacji czym prędzej pożegnaj się z tymi nawykami!
Bezpośrednio przed położeniem się spać zrelaksuj się – zamiast spędzaj kolejne godziny przed ekranem telewizora czy komputera weź gorącą kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego.
Jednak nie tylko to co robisz w przed snem ma bezpośredni wpływ na jego jakość. Czy wiesz, że osoby które aktywnie ćwiczą i więcej czasu spędzają na świeżym powietrzu prawie wcale nie mają problemów ze snem? Najwyższa pora na Ciebie! Może by tak długi wieczorny spacer lub poranny jogging?Zwróć również uwagę na swoją dietę – to co jemy ma wpływ nie tylko na nasz wygląd ale także na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Unikaj ciężkostrawnych posiłków i używek, jedz częściej a w mniejszych porcjach. Lekką kolację powinieneś spożyć co najmniej 3 godziny przed spaniem.

Jeżeli to nie pomoże pozostaje Ci konsultacja z lekarzem – być może on znajdzie sposób na Twoje kłopoty ze snem. Wtedy zastosowanie odpowiedniej terapii powinno w znacznym stopniu złagodzić hipersomnie oraz jej skutki uboczne.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ