Wentylacja w domu. Dlaczego jest tak ważna?

0
1554
Wentylacja w domu. Dlaczego jest tak ważna?

Żyjemy w czasach, w których większość dnia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Z tego względu odpowiednia wentylacja będzie bardzo istotna dla naszego zdrowia. Jej podstawowym zadaniem jest dostarczanie świeżego, pozbawionego zanieczyszczeń powietrza.

Dobra wentylacja sprzyja dobremu samopoczuciu

Wentylacja to obowiązkowy element w każdym budynku. Stanowi jedno z głównych kryteriów, które bierze się pod uwagę przy projektowaniu danego lokum. Służy do usuwania zanieczyszczeń powstających wewnątrz pomieszczeń, a tym samym do zastępowania ich świeżym, czystym powietrzem. Co więcej, pozwala na stworzenie właściwego klimatu, w którym nasz organizm może normalnie funkcjonować. Wpływa więc zarówno na nasze zdrowie i samopoczucie, jak i również na utrzymywanie odpowiedniego stanu technicznego budynku. I nie – do tego nie wystarczy otwieranie okien czy drzwi.

Gdy wnętrze mieszkania jest źle wentylowane, zaczynamy odczuwać różnorodne dolegliwości. Najczęstszymi są bóle głowy, zmęczenie, pieczenie oczu, oraz trudności z koncentracją. Może dochodzić przez to do rozwoju astmy, alergii, infekcji i chorób dróg oddechowych. Wszystko to, co znajduje się wewnątrz budynku, łącznie z nami, wydziela jakieś zapachy, czasem bezwonne toksyny czy dwutlenek węgla. Nawet zbyt duża wilgotność (z czym spotkamy się zwłaszcza w kuchni i łazience) oraz stosowane na co dzień środki chemiczne, np. do czyszczenia, mogą na dłuższą metę mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Właśnie dlatego odpowiednia wentylacja to kwestia niepodlegająca dyskusji – jest potrzebna dosłownie wszędzie.

Wentylatory i ich rodzaje

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów wentylatorów. Wśród nich, jako pierwsze warto wymienić te domowe, wspierające wentylację grawitacyjną. Usuwają niepotrzebne powietrze, wilgoć i zanieczyszczenia z wnętrza budynku. Jak sama nazwa mówi, montuje się je w mieszkaniach, domach, a także w biurach i szkołach. Inne rodzaje to wentylatory kominkowe (termostat), dachowe, przemysłowe (do zakładów produkcyjnych), a także kanałowe. Ten ostatni typ nie wymaga przeprowadzania częstych przeglądów, co dla wielu osób może być dużym plusem. Stosuje się je do wentylacji nawiewno-wywiewnej i mogą działać praktycznie przez cały czas.

Gdzie szukać systemów wentylacyjnych?

Ze względu na to, że zła wentylacja może prowadzić do fatalnych skutków dla naszego zdrowia i samopoczucia, jak i dla stanu samego budynku, wybór odpowiedniego sprzętu jest bardzo ważną kwestią. Jeżeli nie jesteśmy pewni, co kupić, skonsultujmy swoją decyzję ze specjalistą. Zasięgnięcie porady fachowca może być bardzo pomocne. Gdy zależy nam na dobrej jakości i rozsądnej cenie, najlepiej szukać tego typu produktów w sklepach internetowych.

Ogromny wybór wentylatorów i innych niezbędnych sprzętów oferuje sklep i hurtownia elektryczna Ania. To firma z wieloletnim doświadczeniem, dostarczająca produkty pochodzące od znanych, cenionych na rynku producentów. W asortymencie sklepu znajdziemy wszystko, co potrzebne, m.in. wentylatory domowe, przemysłowe, dachowe, kratki wentylacyjne o różnych kształtach, anemostaty, drzwiczki rewizyjne, czy specjalne, aluminiowe rury.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ