Stół kuchenny – jak dopasować go do pomieszczenia?

0
1411
Stół kuchenny - jak dopasować go do pomieszczenia

Stół kuchenny to bardzo ważny element wyposażenia domu i mieszkania, zważywszy na ilość spędzanego przy nim czasu. Podczas dokonywania zakupów, należy poświęcić dłuższą chwilę nad jego wyborem, aby można było liczyć na pełną funkcjonalność mebla. W przeciwnym wypadku może się okazać, że zaopatrzyliśmy się w stół, który nie tylko nie do końca komponuje się z wnętrzem, ale również nie jest dopasowany do liczby domowników, przez co traci swoje praktyczne walory. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, aby wybór był w pełni trafiony?

Stoły kuchenne a wielkość pomieszczenia

Wielkość kuchni może być sporym ograniczeniem, dlatego ten aspekt powinniśmy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności. Na szczęście mnogość kształtów stołów sprawia, iż możemy dopasować je nawet do bardzo niewielkiej przestrzeni, uzyskując najlepszy z możliwych efektów. Jak w praktyce wygląda dopasowywanie stołu do wielkości kuchni?

  • Największy problem z aranżacją występuje w przypadku niewielkich pomieszczeń, gdzie liczy się każdy zaoszczędzony metr. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie niewielki kwadratowy lub prostokątny stół. Będzie można łatwo ustawić go przy ścianie, niestety kosztem miejsca dla przynajmniej jednej osoby. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w model rozkładany. Dzięki temu, podczas odwiedzin gości wystarczy przenieść go do salonu. Taki model przyda się także jeśli okazyjnie organizujemy przyjęcia typu urodziny.

stół

  • Bardzo popularnym rozwiązaniem w przypadku niewielkich kuchni urządzonych w nowoczesnym stylu jest montaż składanego blatu do ściany. Ma ono wiele zalet. Nie tylko można liczyć na zaoszczędzenie sporej przestrzeni, ale również uzyskujemy miejsce pozwalające dziecku na odrabianie lekcji oraz dodatkowe miejsce do przygotowywania posiłków.

  • W przypadku większych kuchni w kształcie kwadratu, najlepiej sprawdzą się okrągłe lub kwadratowe stoły kuchenne, które zrównoważą przestrzeń. Pierwsza wersja jest szczególnie polecana dla większej liczby domowników lub gdy często przyjmujemy gości, gdyż w tym wypadku możemy ustawić więcej krzeseł niż przy kwadratowych egzemplarzach. Okrągłe stoły są chętnie wybierane przez rodziców małych dzieci, z uwagi na brak ostrych kantów. Bogatą i zróżnicowaną ofertę stołów kuchennych znajdziesz pod adresem https://mirat.eu/stoly-kuchenne
  • W obszernych jadalniach i kuchniach o prostokątnym kształcie najlepiej sprawdzają się prostokątne stoły. Jeśli jednak w domu mieszka niewielka liczba osób, nie warto ograniczać przestrzeni szerokim blatem. W tym przypadku również warto postawić na rozkładany stół, który okaże się niezastąpiony podczas rodzinnych uroczystości i świąt.

Na co jeszcze należy zwracać uwagę wybierać stół kuchenny?

Częstą praktyką jest zakup stołu, którego rozmiar odpowiada liczbie domowników plus dwa dodatkowe miejsca. Przyjmuje się, iż minimalna przestrzeń dla pojedynczej osoby wynosi 60 x 40 cm. Zalecana szerokość stołu, dzięki której mamy nie tylko odpowiednią ilość miejsca na talerze i sztućce oraz możemy liczyć na swobodną rozmowę wynosi 1 m. Kolejną ważną kwestią jest wysokość mebla. W tym przypadku musimy wziąć pod uwagę rodzaj krzeseł kuchennych, a konkretnie umiejscowienie siedziska. Jeśli nie jesteśmy pewni jak dopasować oba dodatki, warto zaopatrzyć się w stół z opcją regulowania wysokości blatu. Przyjmuje się, iż odpowiednia wysokość wynosi około 76 cm. Osoby dysponujące niewielką przestrzenią w kuchni lub jadalni powinny zwrócić szczególną uwagę na rozstawienie nóg stołu. Najlepszym rozwiązaniem będzie mebel, którego nogi znajdują się w głębi. Dzięki temu możliwe będzie całkowite wsunięcie krzeseł pod blat, zaoszczędzając w ten sposób sporo cennego miejsca.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ