Sprawiedliwa nagroda

0
1660
Sprawiedliwa nagroda

Od blisko wieku, po globalnych zmianach związanych z wprowadzeniem prawa pracy, pracodawcy poszukują metody na odpowiednie wynagradzanie pracowników. Pojawiło się wiele bardziej lub mniej skutecznych form wynagradzania pracowników. W tym artykule omówionych zostanie kilka najpopularniejszych form nagradzania pracowników stosowanych powszechnie przez pracodawców dawniej i dziś.

Na czas i akord

Najczęściej i stosowaną stosunkowo najdłużej w historii jest czasowa forma wynagradzania pracownika. Jest to narzędzie stosunkowo najprostsze i najbardziej czytelne. Zatrudniona w takim systemie osoba otrzymuje bowiem ustalona wcześniej stawkę pracy obliczaną za daną jednostkę czasu – godzinę, tydzień bądź cały miesiąc pracy. Ten sposób obliczania wynagrodzeń ma jednak wady gdyż pracownicy zazwyczaj są mało wydajni i nie zależy im na większym wysiłku czy intensyfikacji czasowej pracy.

Przeciwieństwem systemu czasowego jest praca w wariancie akordowym. Wysokość pensji jest tu zmienna i zależy od ilości wyprodukowanych przez pracownika dóbr w jednostce czasu. System akordowy jest więc korzystny dla pracodawcy i pracownika potrafiącego uzyskać dużą wydajność pracy. Praca w akordzie wiąże się jednak z silnym stresem, dużą konkurencją i nie zapewnia stałej płacy.

Motywacyjne dodatki – systemy premiowe

Pomimo dużej skuteczności i powszechnego wykorzystywania obu poprzednio omówionych systemów, nie są one idealne i posiadają wiele wad. W związku z tym pracodawcy pragnąc zwiększyć zaangażowanie pracownika i wzmóc intensywność pracy w swoim przedsiębiorstwie stosują różnego rodzaju systemy premiowe.

Ciekawą opcją wyznaczenia premii pracowniczej dostępną na rynku jest skorzystanie przez pracodawcę z usług portalu nais. Wspomniana platforma umożliwia korzystne dla obu stron (pracodawcy i pracobiorcy) ustalenie sposobu przekazania benefitów – nie pieniężnych, lecz w postaci bonów prezentowych czy karnetów do ulubionych przez pracownika sklepów internetowych, stacjonarnych czy firm oferujących usługi sportowe lub fitness. Taki sposób premiowania to ciekawy zamiennik dla zwykłego systemu pieniężnego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ