Potrzebujesz nowej karty graficznej? Artykuł mój pomoże Ci w podjęciu decyzji!

0
1434
Potrzebujesz nowej karty graficznej? Artykuł mój pomoże Ci w podjęciu decyzji!

Jaka karta graficzna będzie najbardziej odpowiadać naszym oczekiwaniom? Niestety wybór karty nie jest taki prosty, wszystko zależy od zapotrzebowań użytkownika – nie chcemy przecież przepłacić jeżeli nasze potrzeby nie są wygórowane, a niefajnie by było kupić kartę, która okazałaby się lipą. Jeżeli jest się zielonym w tym temacie, rzeczywiście można patrzeć na różne karty i ich parametry i właściwie nie wiedzieć na co patrzymy. W tym poradniku przybliżę wam jak najbardziej karty graficzne wedle potrzeb użytkownika.

Oprócz wyboru karty graficznej oczywiście musimy upewnić się, że komponenty, które znajdują się w naszym komputerze będą z nią kompatybilne! Jeśli jesteśmy w tym kompletnie zieloni istnieją strony internetowe, które po wpisaniu naszych komponentów i podaniu karty, którą chcemy zakupić poinformują nas o tym czy karta będzie kompatybilna z naszym sprzętem. Jeżeli nie wiemy co znajduje się w naszym komputerze, a korzystamy z systemu windows banalnie proste będzie sprawdzenie naszych komponentów: wystarczy włączyć „panel sterowania”, a w nim wybrać opcję „menedżer urządzeń” – niezależnie czy korzystamy z windowsa 7 czy też 10 wygląda to w ten sam sposób. Drugim sposobem są strony internetowe czy programy, które poinformują nas o naszym sprzęcie za praktycznie jednym kliknięciem.

Kiedy wiemy już o wszystkich niezbędnych czynnościach i informacjach możemy przejść do wybierania naszej karty graficznej.
Właściwie ceny kart graficznych potrafią być bardzo niskie jak i też bardzo wysokie co nie znaczy, że tańsze oznacza gorsze, cena jest po prostu zależna od potrzeb użytkownika. Oczywiście jak w każdej kwestii droższych zakupów można przepłacić, ale abyś tego uniknął/ęła tworzy się właśnie dla Ciebie ten poradnik.

Pierwszym krokiem, który musimy podjąć to podjęcie decyzji do czego właściwie potrzebny jest twój PC? Praca biurowa, komputer domowy potrzebny tylko do przeglądania internetu i drobnych czynności, tworzenie grafiki, tworzenie projektów, które polegają na projektowaniu wymagającego dużej pamięci procesora graficznego, a może chcesz upgrade’ować kartę w celu gamingowym?

Zacznijmy może od początku – praca biurowa – tutaj właściwie nie potrzebujemy mocnej karty (zakładając oczywiście, że praca taka polega na tworzeniu jakiś prezentacji czy pracy na jakimś pakiecie biurowym). Właściwie w takim przypadku w zupełności wystarczy wbudowana już karta w naszego PC i zakup dodatkowej karty nie ma właściwie sensu. Jednak jeśli chcemy dokonać czegoś takiego myślę, że tutaj mogę zaproponować kartę w cenie 300zł, dokładniej mam na myśli Gigabyte GeForce CUDA GT730 2GB DDR3 64bit.

Kwestia druga – domowy komputer do przeglądania internetu i drobnych czynności. Moim skromnym zdaniem technika informatyka, również nie ma co kupować nowej karty i zostać przy zintegrowanej, ale jednak jeśli odczuwamy taką potrzebę proponuję tutaj również kartę w niskiej cenie (ale dobrej jakości oczywiście) około 230zł, a mianowicie proponowana przeze mnie karta to Gigabyte GeForce GT 710 2GB GDDR5 64bit.

Jeżeli komputer służy czy do tworzenia projektów, które wymagają większej mocy, na przykład tworzenie filmów czy profesjonalnej pracy nad wysokiej jakości grafiką komputerową czy też czymś innym proponuję Ci kartę w cenie około 700zł, która moim zdaniem do takich celów najbardziej pasować będzie ASUS Geforce GTX1050TI. Przy okazji na obecnych sytuacjach na rynku pośród kart graficznych w tym celu posłuży długie lata.

Jeżeli jednak chodzi o karty gamingowe to jest to temat rzeka, zależny od preferencji gracza, tego w jakie gry będzie grał i na jakich chciałby ją odpalić detalach, czy ma zamiar streamować swoje rozgrywki etc. Tak więc w tym przypadku podam tańszą wersję karty, która będzie wystarczająca dla odpalania gier wyprodukowanych do 2018 roku na wysokich detalach i pociągnie również jeszcze nowości (należy pamiętać, że bardzo duży wpływ na działanie naszej karty graficznej ma ilość RAMu w naszym komputerze – im więcej RAMu tym wydajniej działa i karta):
Więc moją tańszą propozycją jest karta za około 800 zł, mianowicie proponuję model ASUS Cerberus GeForce GTX 1050Ti OC 4GB – karta ma również dwa wentylatory więc to gameingu jest bardzo praktyczna, wolniej się przegrzewa.
Moją propozycją dla bardziej wymagających graczy, ale nie chcących też specjalnie rozrzucać pieniędzy jest karta w cenie około 1000zł, a mianowicie proponuję MSI Radeon RX 580 ARMOR 8GB.
Skoro już jesteśmy przy tym temacie zarzucę również gamingową kartą, która zapewne jest marzeniem każdego gracza – kosztuje ona około 4000zł jest to MSI GeForce RTX 2080 Sea Hawk EK X 8GB:
Ma wodne chłodzenie, 8k RAMu, rodzaj pamięci już oczywiście GDDR 6 i obsługiwać może nawet 4 monitory.

W każdym razie po wszystkich moich radach, proszę sprawdzić czy podzespoły waszego komputera będą kompatybilne z zakupioną kartą.

www.anianotuje.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ