Płatności mobilne – na czym to polega?

0
2272

Chyba każdy z nas słyszał już o możliwości płacenia smartfonem. Nie każdy z nas jednak wie, jak to się odbywa. Pod pojęciem płatności mobilnych możemy wyróżnić kilka ich typów, w tym płatności zdalne oraz zbliżeniowe. Czym są i jak z nich korzystać?

Płatności mobilne, inaczej m-płatności to płatności bezgotówkowe, które prowadzone są z wykorzystaniem urządzenia mobilnego – najczęściej smartfonu lub tabletu. Urządzenia te muszą pozwalać na łączność z internetem lub siecią telekomunikacyjną GSM, aby wykonać transakcję.

Pod względem sposobu komunikowania się urządzenia mobilnego możemy wyróżnić dwa rodzaje płatności – zdalne oraz zbliżeniowe.

Płatności mobilne zdalne

To najbardziej popularna forma płatności mobilnych, która polega albo na wykorzystaniu wiadomości SMS, albo na skorzystaniu ze specjalnych systemów płatności internetowych.

Płatności z użyciem wiadomości SMS są stosowane między innymi do udziału w konkursach, głosowania w programach telewizyjnych, odblokowania dostępu do treści on-line.

Z kolei płatności mobilne wykorzystujące systemy płatności internetowych bazują na przelewach i płatności kartami. To właśnie one stosowane są w sklepach internetowych i na innych stronach WWW. Możemy wtedy bardzo łatwo wykonać przelew lub zapłacić kartą. Mamy też możliwość podpięcia karty pod konto w systemie płatności – wtedy nie musimy wprowadzać za każdym razem jego danych.

Płatności mobilne zbliżeniowe

Tego rodzaju płatności wykorzystują technologię NFC, czyli Near Field Communications, co w tłumaczeniu oznacza komunikację bliskiego zasięgu. To bezprzewodowa technologia stosująca fale radiowe, która pozwala na wymianę danych na bliską odległość.

Najczęściej musimy wtedy wybrać odpowiednią opcję na telefonie, a potem zbliżyć go do terminala płatniczego.

Powyższe płatności mobilne są wygodne, szybkie i bezpieczne, gdy będziemy przestrzegali podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci. Gdy regularnie korzystamy ze smartfona albo tabletu do zakupów, to sprawdzony wybór. Dzięki nim zaoszczędzimy swój czas, a płatność zajmie nam zaledwie kilka sekund!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ