Oprogramowanie ERP – korzyści z wdrożenia

0
592
Oprogramowanie ERP

Oprogramowanie ERP to system mający na celu optymalizacje procesów zachodzących w danym przedsiębiorstwie. Pod pojęciem optymalizacji procesów kryje się odpowiednie zarządzaniem pracownikami czy wysyłką towaru, kontrola magazynu oraz planowanie i obniżanie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Dlaczego warto korzystać z oprogramowania ERP?

Oprogramowanie ERP jest przeznaczone dla większych przedsiębiorstw, które wraz ze wzrostem zatrudnienia czy powstania nowych działów, mają trudności z kontrolą działania firmy i szukają rozwiązań mających na celu optymalizacje procesów. Główną zaletą ERP jest zbudowanie indywidualnej infrastruktury cyfrowej dla przedsiębiorstwa, a przede wszystkim jednej bazy danych, która pozwala na wprowadzanie zmian od razu na wszystkich poziomach. Takie rozwiązanie pozwala o wiele skutecznej zarządzać procesem produkcji, magazynowania, ale też wpływa na efektywność pracowników i poprawia przepływ informacji wewnątrz przedsiębiorstwa.

Korzyści z wykorzystania systemu ERP

ERP to skrót od angielskiego Enterprise Resources Planning, co oznacza planowanie zasobów. Z wykorzystaniem tego oprogramowania jesteśmy więc w stanie planować i optymalizować procesy zachodzące w naszej firmie. Oprogramowanie ERP wpływa na:

– Poprawę bezpieczeństwa danych poprzez zredukowanie przepływu informacji w wersji papierowych i przesyłanie danych w formie cyfrowej w obrębie odpowiednio przygotowanej i zabezpieczonej infrastruktury.

– Zwiększenie efektywności. Oprogramowanie jest w stanie podnieść efektywność pracowników poprzez badanie kluczowych wskaźników efektywności (KPI), czy nawet ocenianie satysfakcji pracownika podczas pracy. Wpływa też na efektywniejsze zarządzanie magazynem, wysyłką towaru czy procesami produkcji.

– Oszczędność czasu. Szacuje się, że ERP potrafi zmniejszyć czas potrzebny na przygotowanie raportów czy ewidencji o 25, a nawet 90 procent, w zależności od stopnia zaawansowania czy punktu startowego w naszej firmie.

– Automatyzacje i ujednolicenie procedur. ERP pozwala uporządkować panujący w firmie chaos i zmniejsza ryzyko zagrożeń prawnych czy księgowych wynikających z przestrzegania nieaktualnych wzorców postępowania, co jest szczególnie ważne dla większych firm.

– Poprawę i kontrole jakości. Korzystając z oprogramowania ERP, jesteśmy w stanie podnieść jakość obsługi klienta i lepiej kontrolować procesy produkcyjne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ