Nowoczesny dom, czyli instalacje, które ułatwiają życie

0
7257

Od wielu lat budownictwo jest jedną z najlepiej rozwijających się dziedzin w Polsce. Polacy budują coraz więcej i coraz bardziej nowocześnie. Zarówno w obiektach przemysłowych, jak i w budynkach mieszkalnych, pojawiają się instalacje, które ułatwiają korzystanie z obiektu oraz czynią je bardziej przyjemnym i komfortowym. Jakie instalacje są używane w polskim budownictwie najczęściej?

Rekuperacja

Ze względu na promowanie życia zgodnego z naturą, dużo mówi się o zapotrzebowaniu energetycznym budynków. Używana jeszcze kilka lat temu wentylacja grawitacyjna wyparta została przez wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Obieg powietrza w budynku wywoływany jest przez specjalne urządzenie zwane rekuperatorem. Urządzenie to wtłacza do obiektu czyste i świeże powietrze, a jednocześnie odciąga powietrze „brudne”, czyli wilgotne, zawierające drobinki kurzu oraz nasycone dwutlenkiem węgla. Duża zaletą rekuperacji jest odzysk ciepła z „wyciąganego” powietrza. Można w ten sposób uzyskać duże oszczędności w aspekcie zapotrzebowania na ogrzewanie budynku. Rekuperacja zapewnia stałą wymianę powietrza, co jest szczególnie istotne, np. dla osób cierpiących z powodu alergii lub innych chorób układu oddechowego.

Fotowoltaika

Duże kontrowersje wśród inwestorów budzi temat pozyskiwania energii z jej odnawialnych źródeł. Wielu z nich nadal uważa, że inwestowanie w instalacje fotowoltaiczne nie jest opłacalne, a sama inwestycja ma małą stopę zwrotu. Mimo tego, Polacy coraz częściej decydują się na instalowanie systemów fotowoltaicznych, upatrując w nich sposobu na oszczędzanie energii, a tym samym na obniżenie kosztów utrzymania budynku. Jak pokazuje oferta dostępna na http://www.sceko.pl/fotowoltaika/, można wyróżnić kilka systemów fotowoltaicznych, z których każdy przeznaczony jest do innego rodzaju obiektów. Warto podkreślić, że do instalacji systemów fotowoltaicznych można uzyskać dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pompy ciepła

Inwestorzy, którzy chcą uzyskać wysoki komfort energetyczny, decydują się często na instalację pompy ciepła. Urządzenie to zapewnia nie tylko ogrzewanie budynku, ale również wody. Może stanowić odrębne źródło energii, całkowicie przyjazne nie tylko dla przebywających w obiekcie osób, ale również dla środowiska. Na rynku funkcjonuje wiele firm zajmujących się montowaniem pomp ciepła. Warto korzystać z usług tych najbardziej doświadczonych, jak np. http://www.sceko.pl/, których praca daje gwarancję, że wybrana pompa ciepła zostanie prawidłowo zamontowana, a tym samym będzie działała zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ