Neurolog

0
2156
Neurolog

Neurolog jest lekarzem specjalizującym się w chorobach układu nerwowego.

Rozróżniamy centralny układ nerwowy (mózg i rdzeń kręgowy) oraz obwodowy układ nerwowy, czyli nerwy znajdujące się poza mózgiem i rdzeniem kręgowym. Czym zajmuje sie neurolog? Neurolog jest lekarzem specjalizującym się w mózgu i systemie nerwowym.

Neurolog współpracuje z wieloma innymi specjalistami medycznymi i innymi grupami zawodowymi w szpitalach i służbie zdrowia. Przykładami są logopedzi, terapeuci zajęciowi, fizjoterapeuci, pielęgniarki i neuropsycholodzy.

Operacje w mózgu wykonywane są przez neurochirurgów, podczas gdy obrazowanie mózgu i rdzenia kręgowego wykonywane jest przez radiologów. Neurolodzy ściśle współpracują z radiologami i neurochirurgami podczas badań, planowania, leczenia i obserwacji pacjentów z chorobami układu nerwowego. Ponadto neurolodzy ściśle współpracują z klinicznymi neurofizjologami, którzy między innymi biorą pod uwagę EEG (elektroencefalografię) oraz różne badania nerwów i mięśni.

Neurolodzy dziecięcy to pediatrzy (specjaliści chorób wieku dziecięcego), którzy specjalizują się w chorobach neurologicznych u dzieci.

Czym jest badanie neurologiczne?
Ludzki układ nerwowy jest niezwykle złożoną siecią włókien nerwowych znajdującą się w całym ciele. Funkcja układu nerwowego jest bardzo złożona, a także częściowo niekompletna. Nawet najnowocześniejsze analizy laboratoryjne i najpotężniejsze urządzenia do obrazowania ludzkiego ciała często nie są w stanie dostarczyć wystarczających informacji na temat uszkodzeń i chorób układu nerwowego.

Badanie neurologiczne jest systematycznym przeglądem całego układu nerwowego za pomocą konwersacji i prostych pomocy, takich jak młotek odruchowy, agrafka, wacik i widelec głosowy.

Gdzie pracują neurolodzy?
Większość neurologów pracuje w oddziałach neurologicznych w szpitalach. Tutaj prowadzą badania i leczenie pacjentów. Badanie odbywa się zarówno u pacjentów, jak i w laboratoriach. Niektórzy neurolodzy pracują w prywatnych ośrodkach medycznych lub są zatrudniani przez instytucje rehabilitacyjne.

www.inwestycjawkadry.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ