Natka pietruszki – wartości odżywcze, zastosowanie

0
1404

Natka to zielona część pietruszki. Od wielu lat jest uważana za bardzo cenny składnik diety. Zawiera wiele potrzebnych człowiekowi witamin i minerałów, wspierających prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka.
Natka pietruszki – jakie ma wartości odżywcze i zastosowania?
Zielona część pietruszki, dzięki zawartości żelaza i witaminy C ma właściwości silnie wzmacniające. Zawiera olejki eteryczne, które mają działanie odtruwające i oczyszczające. Może więc pomóc w procesie odchudzania i ułatwić powrót do prawidłowej wagi. Zawiera również beta- karoten, który pomaga obniżyć poziom cholesterolu, jest też substratem do syntezy witaminy A, która pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku. Nać pietruszki zawiera też witaminę E, która pomaga w dbaniu o piękną skórę i włosy, a także żelazo, cynk, miedź, fosfor, wapń, potas, a także kwas foliowy. Nać pietruszki zawiera również błonnik i chlorofil, które mogą regulować działanie układu pokarmowego. Chlorofil ma właściwości antyseptyczne i antybakteryjne. Częste dodawanie natki pietruszki do posiłków może ograniczyć ryzyko rozwoju miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca, wspomaga również oczyszczanie organizmu z substancji rakotwórczych. Ułatwia usuwanie nadmiaru wody z organizmu, reguluje pracę nerek. Związki zawarte w natce pietruszki mogą pomóc kobietom w regulacji cyklu menstruacyjnego, uśmierzają bóle związane z miesiączkowaniem a także zmniejszają obrzęki, są polecane również młodym mamom, w okresie karmienia piersią, ponieważ stymulują laktację.
Nać pietruszki jest polecana zarówno w stanie świeżym jak i w postaci suszu, można ja także mrozić. Należy jednak pamiętać, że podczas obróbki termicznej traci swoje właściwości, nie można jej więc zbyt długo gotować. Zaleca się dodawanie pietruszki już pod koniec gotowania.
Natkę pietruszki można dodawać do wielu posiłków, jej wykorzystanie jest bardzo wszechstronne, doskonale komponuje się z różnymi potrawami, jest więc bardzo zdrowym składnikiem, który można włączyć do codziennej diety.

www.unumodels.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułO diecie koktajlowej
Następny artykułGadżety samochodowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ