Kufry i skrzynie w starym stylu – jak kupować i na co uważać?

0
1934
Kufry i skrzynie w starym stylu – jak kupować i na co uważać?

W internecie łatwo można trafić na ofertę sprzedaży używanej skrzyni posagowej. Okazuje się jednak, że nie zawsze warto decydować się na taki zakup. Podpowiadamy, jak wybrać kufer jak z bajki, by był piękny i praktyczny, a do tego długo służył.

Czym jest skrzynia posagowa?

Przepastna skrzynia z pociemniałego drewna to marzenie niejednego właściciela mieszkania. Dawniej skrzynia posagowa była elementem wyposażenia pokoju młodej dziewczyny. W kulturze wielu krajów Europy czy Bliskiego Wschodu do takiego kufra pakowano posągi. Po ślubie przechodził on na własność gospodarstwa domowego nowożeńców. Do dziś takie skrzynie można znaleźć w wielu starych chatach. Mieszkańcy miast muszą je jednak kupować, bo w większości mieszkań nie ma takich sprzętów. Szczególnie dobrze takie skrzynie pasują do stylu vintage i skandynawskiego. Rustykalne zdobienia wprowadzają do wnętrza sielski nastrój, a poza tym solidne dębowe skrzynie są po prostu praktyczne.

Na co zwracać uwagę?

Internet i targi staroci są pełne ofert sprzedaży takich skrzyń. Autentyczny kufer posagowy brzmi niezwykle romantycznie. Jednak w praktyce z jego zakupem mogą wiązać się problemy. Pierwszy to zły stan skrzyni – renowacja będzie kosztowała więcej niż sam mebel i może ciągnąć się miesiącami. Kolejny możliwy problem to korniki, które z czasem bezpowrotnie zniszczą sprzęt. Kupując skrzynie vintage z internetu dość trudno ocenić ich stan, który objawia się choćby zapachem – zawilgotniała, spleśniała skrzynia będzie wydzielała charakterystyczną woń. Przeniknie on trzymane w skrzyni ubrania i może też wpłynąć na aromat w całym wnętrzu.

A może renowacja?

Warto wiedzieć, że kupno takiej skrzyni z drugiej ręki wiąże się z dużym ryzykiem. Niektórzy sprzedawcy oferują meble już po renowacji. Tu z kolei łatwo trafić na oszustwa i podróbki – trudno ocenić, czy mamy do czynienia z autentyczną skrzynią posagową, czy z taką kupioną w sklepie i spatynowaną. Aby mieć pewność co do stanu i pochodzenia mebla, renowację można przeprowadzić osobiście. To jednak rozwiązanie dla pasjonatów. Jeden nieprzemyślany ruch może zniszczyć mebel, a sam proces pochłania wiele godzin pracy.

Nowy kufer jak zabytek

Dlatego tak wiele osób decyduje się na zakup nowej skrzyni. Nowa nie oznacza przy tym, że skrzynia będzie zwyczajna czy pozbawiona stylu. Niektóre takie meble kształtem czy materiałem wykonania do złudzenia przypominają te sprzed lat. Pozytywnie może zaskoczyć też cena, nierzadko o wiele niższa od tej na aukcjach staroci czy giełdach. Kupujący ma przy tym pewność, że dostaje solidny towar, który posłuży mu jeszcze długo i nie ma wad. W sklepach takich jak Kupmeble.pl zdarzają się nawet modele stylizowane na starsze za pomocą przetarć czy specjalnych okuć. Taka skrzynia będzie świetnym prezentem do nowego mieszkania dla osób, które lubią oryginalne rozwiązania we wnętrzach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ