Kufel, szklanka, a może kieliszek? W jakim naczyniu należy podawać piwo?

0
382
W jakim naczyniu należy podawać piwo

Na co dzień najczęściej nie zastanawiamy się, czy serwujemy piwo w odpowiednim szkle. Zwłaszcza gdy jesteśmy piwoszami-laikami i średnio rozróżniamy poszczególne gatunki. Najczęściej sięgamy po szklanki lub kufle, a być może nawet pijemy je prosto z butelki. Miłośnicy tego napoju wiedzą jednak doskonale, jak ważny jest wybór właściwej szklanki do piwa. Odpowiednie naczynie pomoże w wydobyciu najlepszej barwy, aromatu oraz smaku trunku.

Najpopularniejsze rodzaje naczyń do piwa

Kufel

Tradycyjne i najchętniej wybierane naczynie do piwa. Kufle najczęściej są masywne i wykonane z grubszego szkła. Posiadają ucho, dzięki któremu łatwo trzyma się je w dłoni.

Tulip

Szklanka na nóżce przypominająca kształt tulipana. Czasza jest szersza na dole, zwęża się w środku, a następnie znów rozszerza ku górze.

Stange

Prosta w formie szklanka o pojemności zaledwie 200 ml. Mała wielkość sprawia, że piwo jest dolewane częściej, przez co można się cieszyć stale świeżym trunkiem.

Pokal

Delikatna szklanka na nóżce, wizualnie nieco podobna do kielicha. Może być wykorzystana również do serwowania koktajli.

Goblet

Podobny do pokala, jednak wykonany jest z nieco grubszego szkła, a także pozbawiony zwężenia w górnej części.

Snifter

Naczynie degustacyjne przypominające kieliszek do brandy, które pozwala na wydobycie zwłaszcza walorów zapachowych piwa.

Jakie naczynia wybrać do danego rodzaju piwa?

Sposób podania oraz naczynie, w którym zaserwujemy trunek, będą uzależnione od gatunku piwa, które wybierzemy. W przypadku piwa pszenicznego, którego pianka długo się utrzymuje, najlepiej wybrać wysokie i zwężone u dołu szklanki. Natomiast w kuflu należy serwować jasne lagery, czeskie pilznery oraz portery. Do serwowania ciemnych lagerów czy koźlaków najlepszy wyborem będzie pokal. Do piw typu ALE sprawdzą się z kolei goblety lub tulipy.

Gdzie kupić odpowiednie naczynia do piwa?

Gdy podejmiemy już decyzję o zaopatrzeniu w szkło do piwa, warto zrobić rozeznanie, gdzie kupić odpowiednie naczynia. Stacjonarnie możemy szukać w sklepach z wyposażeniem wnętrz lub zastawą, a nawet w wielkopowierzchniowych supermarketach. Jednak bez wątpienia największy wybór oryginalnych naczyń znajdziemy w sklepach internetowych, które zazwyczaj cechują się większym asortymentem. Szczególnie warto wybrać sklepy, które specjalizują się w wyposażeniu kuchennym, takie jak na przykład Recucina. Da nam to pewność, że zakupione produkty będą wysokiej jakości, a szczegółowe opisy asortymentu pozwolą dokonać adekwatnego wyboru.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ