Kubki papierowe – czy są biodegradowalne?

0
657
Kubki papierowe

Kubki papierowe – można się pomylić, myśląc, że łatwo udaje się je przetworzyć i wykorzystać powtórnie. Wiele takich kubków ma domieszki innych substancji, dzięki którym na przykład nie przepuszczają wilgoci. Chociażby w ten sposób można napić się kawy, jednak z bardzo złym wskaźnikiem dla środowiska, gdyż nie wiadomo później, co z takim kubkiem zrobić, gdy już wyląduje na wysypisku śmieci.

Kubek do kawy na wynos – czy to dobry kierunek?

Jako że kubki papierowe nie spełniają podstawowych wymogów, jeśli chodzi o ochronę środowiska i ekologię, warto wziąć pod uwagę Kubek do kawy na wynos. Dzięki niemu zamawiający swój ulubiony napój nie będą mieć poczucia winy, że pijąc kawę, zanieczyszczają przyrodę. Problem jednak polega na tym, że wciąż jeszcze takie kubki nie są „w obiegu”. Zdarzają się tak naprawdę pojedyncze przypadki, jeśli chodzi o firmy serwujące kawę, gdzie takie kubki się przyjęły. Najgorzej pod tym względem wypadają największe i najbardziej znane sieci kawiarni – nie dość, że nie wprowadzają kubków wielokrotnego użytku, to jeszcze wprowadzają w błąd, że kubek papierowy na kawę jest ekologiczny.

Kubki papierowe na kawę – brak pomysłu na recykling

Pomimo tego, że kubki papierowe mogą się kojarzyć z łatwym do przetworzenia materiałem, w rzeczywistości praktycznie się ich nie poddaje recyklingowi. Dzieje się tak, ponieważ papier jest powleczony polietylenem, substancją, której nie można już później odseparować od warstwy papieru. Nie oznacza to, że w ogóle nie jest możliwe, by udało się ponownie zastosować materiał po kubku, jednak przetwórni przystosowanych do takich odpadów jest wciąż jak na lekarstwo. Warto wziąć pod uwagę, chociażby Wielką Brytanię, gdzie są dwie tego typu firmy, z których jedna przetwarza tylko jeden procent kubków papierowych po kawie, a druga nie robi tego wcale.

Kubek jednorazowy do kawy – czas się z nim pożegnać

Przez wiele lat picie w jednorazowym opakowaniu było wygodne i komfortowe dla zamawiających. Jednak kubek jednorazowy do kawy jest już nie tylko sygnałem alarmowym, ale wręcz swego rodzaju tsunami, jeśli chodzi o zatrważającą liczbę rosnących opakowań tego typu, z którymi nie wiadomo, co zrobić. Kubek jednorazowy do kawy powinien już więc metaforycznie przejść na emeryturę, ustępując miejsca opakowaniom wielokrotnego użytku. Najlepiej zaś takim, które zamawiający kawę przyniesie ze sobą ze swojego domu, co znacznie ograniczy zużycie materiałów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ