Kompakt WC czy wisząca miska WC? Które rozwiązanie jest najlepsze?

0
3028
Kompakt WC czy wisząca miska WC? Które rozwiązanie jest najlepsze?

Urządzając łazienkę, każdy musi stanąć przed dylematem, czy zdecydować się na najprostsze rozwiązanie w postaci kompaktowego WC, czy może wybrać nowoczesną miskę wiszącą z ukrytym w ścianie stelażem.

Urządzając łazienkę, każdy musi stanąć przed dylematem, czy zdecydować się na najprostsze rozwiązanie w postaci kompaktowego WC, czy może wybrać nowoczesną miskę wiszącą z ukrytym w ścianie stelażem. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, które warto poznać przed podjęciem decyzji.

Kompakt WC – najprostszy sposób na toaletę

WC w wersji kompaktowej ma postać stojącej, ceramicznej miski klozetowej połączonej z dość dużą, zewnętrzną i także ceramiczną spłuczką. Kompakty WC dostępne są w różnych wersjach stylistycznych, ponieważ produkowane są zarówno modele o tradycyjnych kształtach, jak też wersje nowoczesne lub nawiązujące do stylu retro. Wśród takich zestawów znaleźć można bardzo tanie i funkcjonalne kompakty, a także kilkukrotnie droższe, wyposażone w takie udogodnienia, jak deska wolnoopadająca, ekologiczna spłuczka oszczędzająca wodę, czy też powłoka zapobiegająca osadzaniu się na misce bakterii i kamienia. Najważniejszym atutem kompaktów WC jest ich łatwość montażu, dlatego ten rodzaj toalety wybierany jest głównie przez osoby, chcące szybko i bezproblemowo urządzić lub zmodernizować łazienkę. Niestety kompakty zajmują dość dużo miejsca, dlatego w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym stosuje się je coraz rzadziej. Stylowe kompakty o ciekawym designie najlepiej prezentują się w oddzielonych od łazienek toaletach lub w dużych, przestronnych łazienkach.

Dyskretna i estetyczna wisząca miska WC

Wiszące miski WC są mocowane do specjalnych stelaży, które wraz z mechanizmem spłuczki ukrywa się w ścianie, najczęściej pod płytą kartonowo-gipsową. Dzięki temu na zewnątrz widać wyłącznie delikatną miskę ustępową, umieszczoną kilka centymetrów nad podłogą. Tuż nad nią w ścianie widoczne są jedynie przyciski spłuczki. Takie rozwiązanie sprawia, że cała toaleta wydaje się lżejsza i bardziej dyskretna, co jest szczególnie ważne, gdy WC znajduje się w łazience obok innych urządzeń sanitarnych. Zajmując mniej miejsca w pomieszczeniu, wisząca miska WC doskonale sprawdza się w małych łazienkach w blokach lub w starym budownictwie. Tego rodzaju miski WC są już standardem w nowoczesnym budownictwie zarówno w Polsce, jak i krajach Zachodniej Europy. Wiele osób remontujących łazienkę rezygnuje z tego rozwiązania ze względu na konieczność montowania specjalnego stelażu oraz błędnego przeświadczenia, że miski wiszące są drogie. Tak naprawdę ich koszt jest już dzisiaj zbliżony do kompaktów, a w sklepach dostępne są całe zestawy obejmujące miski, spłuczkę, stelaż i niezbędne do montażu mocowania. Warto dodać, że wiszące miski WC odznaczają się wyjątkowo atrakcyjnym wzornictwem. Niektórzy producenci, jak na przykład polska firma Massi oferują cały wachlarz misek o różnorakich kształtach: owalnym, prostokątnym, lekko zaokrąglonym lub awangardowo geometrycznym. Różnorodność modeli oferowanych przez firmę Massi można obejrzeć tutaj:  http://massi.pl/kategoria/produkty/ceramika/miski-wiszace/. Większość producentów wiszących misek WC w komplecie proponuje również nowoczesne deski wolnoopadające, często także z funkcją szybkiego montażu i demontażu.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ