Kiedy warto zainwestować w odkurzacz bezworkowy?

0
1339
Kiedy warto zainwestować w odkurzacz bezworkowy?

Odkurzacz bezworkowy to idealne rozwiązanie do mieszkań, w których przebywają alergicy oraz zwierzęta. Możliwość opróżnienia pojemnika po każdym sprzątaniu zapewnia wyższy komfort przy kolejnym odkurzaniu.

Odkurzacz bezworkowy – dla kogo?

Odkurzacz bezworkowy sprawdzi się szczególnie w przypadku osób, które cenią sobie oszczędność czasu i pieniędzy. Dzięki temu, że urządzenie nie posiada wymiennych worków, znika konieczność pamiętania o ich wymianie, zakupie kolejnej paczki oraz poszukiwania modeli pasujących do konkretnego odkurzacza.

Zalety użytkowania odkurzacza bezworkowego

Odkurzacze bezworkowe mają co najmniej kilka zalet. Przede wszystkim mają one niskie koszty eksploatacji. Nie ma bowiem konieczności kupowania wymiennych worków. Są to urządzenia, które cechuje ponadto wysoka filtracja zanieczyszczeń, dzięki czemu cenią je sobie szczególnie alergicy. O ile według raportu Dom w porządku tylko 18% klientów przy wyborze odkurzacza zwraca uwagę na jego zdolność wyłapywania najmniejszych drobinek kurzu, o tyle trzeba pamiętać, że to bardzo ważna i cenna zaleta sprzętu, która wpływa na ogólny poziom higieny w mieszkaniu. Kolejnym ważnym plusem odkurzacza bezworkowego jest to, że jego skuteczność nie jest zależna od poziomu napełniania się zbiornika. Urządzenie cały czas pracuje tak samo dobrze.

Jakie rodzaje odkurzaczy bezworkowych są dostępne na rynku?

Odkurzacze bezworkowe są dostępne w wielu różnych wariantach – z różnymi filtrami. W sprzęcie tym może zostać zastosowany:

  • filtr wodny, który doskonale sprawdza się w mieszkaniach alergików – połączenie działania filtra z wysoką skutecznością wyłapywania małych drobinek kurzu sprawia, że odkurzacz wyjątkowo dobrze zatrzymuje alergeny; trzeba natomiast pamiętać, że po każdym odkurzaniu należy opróżnić pojemnik z wody;
  • filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air filter) – jeden z najpopularniejszych typów filtrów; jego zadaniem jest zatrzymywanie zanieczyszczeń z powietrza, w tym komórek bakterii czy grzybów; najskuteczniejsze obecnie filtry HEPA to te z numerami 13 oraz 14;
  • filtr zmywalny – filtr, który jest na stałe zamontowany w urządzeniu; również w tym przypadku należy pamiętać o możliwie regularnym jego czyszczeniu (często wystarczy dokładnie go opłukać) w celu usunięcia zatrzymanych zanieczyszczeń.

Przy wyborze odkurzacza bezworkowego warto zwrócić również uwagę na szczotkę. Dobry sprzęt powinien mieć dołączonych do zestawu kilka końcówek dopasowanych do różnych powierzchni lub też – w przypadku najnowszych modeli – być wyposażony w elektroszczotkę o wysokiej skuteczności działania na każdej nawierzchni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ