Kamera samochodowa – czym kierować się podczas jej zakupu?

0
1944
Kamera samochodowa – czym kierować się podczas jej zakupu?

Zakup kamery samochodowej to niewątpliwie ciężka decyzja, jeśli mamy do czynienia z takim urządzeniem po raz pierwszy. Przydatna w wielu sytuacjach na drodze, jak i poza nią, dlatego warto zaopatrzyć się w sprzęt tego typu. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć parametry kamery samochodowej, które ułatwią nam jej zakup.

Jakość obrazu i nagrywanych filmów 

Wybór urządzenia z poszczególną jakością to już decyzja indywidualna, ale powszechnie wiemy, że im większa rozdzielczość tym obraz staje się dużo wyraźniejszy i nie jest rozmazany. Najmniejsza, z jaką mamy do czynienia w kamerach samochodowych to jakość HD (1280 x720). Do wyboru również wersja FullHD, a także niekiedy 4K. Jednak należy liczyć się z tym, że im większa jakość tym filmy zajmują znacznie więcej miejsca na karcie pamięci. Tutaj nie powinno być to znacząco problemem, ponieważ w każdej chwili możemy dokupić dodatkowe karty, nie musząc rezygnować z jakości nagrywanych filmów. Im lepsza rozdzielczość, tym obraz zdecydowanie lepszy do zinterpretowania szczególnie jeśli chcemy również nagrywać po zmroku lub w nocy. Wówczas jakość będzie najważniejszym elementem. Należy również podczas zakupu zwrócić uwagę na kąt nagrywania – im szerszy, tym obejmie większą ilość rzeczy, a niekiedy również drugi pas jezdni.

Tryb pracy oraz czujnik ruchu

To jedne z dodatkowych funkcji, które może posiadać kamera samochodowa. Zwróćmy przede wszystkim uwagę na możliwość nagrywania w nocy. Jak już wspomnieliśmy wyżej, będzie zdecydowanie liczyć się jakość obrazu i jego rozdzielczość, ale także diody podczerwieni, które sprawią, że kamera będzie odporna na światło samochodowe oraz na latarnie. To również możliwość wyboru urządzenia wraz z czujnikiem ruchu, który ma wiele zastosowań. Może odpowiadać za samo włączanie kamery podczas uruchomienia samochodu, a także rozpocząć nagrywanie, dopiero gdy przed obiektywem poczuje ruch lub obciążenie (czujnik wstrząsów G-Sensor). Gdy pozostawimy samochód, np. na parkingu i wystąpi na nim stłuczka lub kolizja, automatycznie urządzenie włączy się i nagra całe zdarzenie. Niekiedy również śmiało odstraszy złodzieja, a także uwieczni go, jeśli będzie próbować włamać się do naszego pojazdu (to jedna z wielu zalet posiadania kamery samochodowej). Stabilizacja obrazu będzie dodatkowym atutem w tym urządzeniu.

Czas pracy i akumulator kamery samochodowej

Czas pracy jest właściwie uzależniony od samej kamery. Oczywiście ma możliwość nagrywania automatycznie bądź w pętli. Niekiedy rejestratory jazdy mają już własny, wbudowany akumulator, dzięki któremu nie trzeba podłączać go do zasilania zewnętrznego. Niektóre urządzenia wymagają instalacji do zasilania samochodowego. Jednak niekiedy jest to dosyć problematyczne, ponieważ jeśli mamy podpięte inne elementy do gniazdka zapalniczki, to należy dodatkowo zakupić przejściówkę, które umożliwia podpięcie jednocześnie kilka urządzeń. Nie warto się tym jednak przejmować, ponieważ nie zajmuje to ani wiele czasu, ani miejsca, a dodatkowo ułatwia nam codzienne poruszanie się po drogach. Montaż kamery samochodowej to również nietrudna czynność, ponieważ wiele z nich posiada już uchwyt, dzięki któremu możemy zainstalować rejestrator na przedniej szybie bądź desce rozdzielczej.

Dobry jakościowo sprzęt to zdecydowanie najlepszy możliwy wybór dla nas. Warto zaopatrzyć się w kamerki samochodowe, które spełniają wszystkie powyższe kryteria, dzięki którym nasza jazda będzie przyjemniejsza i będziemy dodatkowo zabezpieczeni, dzięki właśnie tego typu urządzeniom.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ