Jakiego rodzaju altanka będzie najlepsza dla Twojego ogrodu?

0
2260
Jakiego rodzaju altanka będzie najlepsza dla Twojego ogrodu?

Uroczy ogród wymaga inwestycji. Sama trawa i kilka rabatek nie wystarczy, by odmienić przestrzeń za domem w prawdziwy, intymny zakątek, w którym można odpoczywać i regenerować siły w ciepłe dni. Jednym z kluczowych miejsc w dobrze zorganizowanym ogrodzie jest drewniana altanka. Cena zakupu i dostępność prostych altanek zachęcają do przedwiosennych inwestycji – rodzi się jednak pytanie: jakiego rodzaju altanę ogrodową kupić lub zamówić? Oto kilka słów o popularnych typach drewnianych altan ogrodowych!

Altany ogrodowe drewniane – proste, lecz z olbrzymim potencjałem

To najpopularniejszy rodzaj altan w ogrodzie. Trzeba przyznać, że wprawny majsterkowicz może przy odrobinie wolnego czasu sam postawić prostokątną altanę ogrodową. W większości jednak klienci decydują się na rozwiązania gotowe. Modułowe altany o niewyszukanej geometrii są przeznaczone do samodzielnego składania. Sam materiał jest zdecydowanie godny polecenia – drewno to solidny surowiec, odpowiednio zaimpregnowany potrafi wytrzymywać długie lata nie tracąc na świeżości. Drewnianą altanę ponadto dosyć łatwo zgrać kompozycyjnie z pozostałymi elementami wystroju ogrodu, np., meblami ogrodowymi, drewutniami, płotami czy szpalerami. To tanie, solidne i sprawdzone rozwiązanie, jednak stawia pewne ograniczenia – nie zawsze sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach.

altana

Stalowe altanki w ogrodzie – misternie wykonane i wyjątkowo trwałe

Stal nierdzewna lub aluminium to kolejny materiał, na jaki możemy się zdecydować. Cena altany ogrodowej metalowej jest sporo droższa od altanki drewnianej. Wymusza to po części sam surowiec, po części także misterne wykonanie. Dostępne na rynku altany metalowe cechują się zwykle bardzo eleganckim wykończeniem balustrad oraz dachu, są wyposażone w dodatkowe zdobienia, często unikatowo stylizowane. To gratka dla amatorów ogrodów w stylu klasycznym. Niestety tego typu altana w ogrodzie wymaga odpowiedniego balansu w doborze roślinności i pozostałych elementów wystroju, jak donice czy meble ogrodowe – w innym wypadku przestrzeń za domem zmieni się w miejski skwerek lub park, o bardziej formalnym charakterze.

Murowane altany ogrodowe – cena i wykonanie z najwyższej półki

Opcją dla osób z zasobnym portfelem są altany murowane. Pięknie stylizowane, często z wykorzystaniem zdobnego kamienia, przywodzą na myśl architekturę śródziemnomorską. Są zdecydowanie bardziej rozbudowanym przedsięwzięciem. Wymagają specjalnych pozwoleń, wykwalifikowanej ekipy i sporo miejsca w ogrodzie. Ale zdecydowanie warto – murowane altany ogrodowe, na wpół otwarte, częściowo zaś zadaszone, robią cudowne wrażenie. W kilka kroków można przenieść się z przytulnego salonu do altany ogrodowej rodem z Sycylii, gdzie przy kamiennym grillu można raczyć się pieczonymi potrawami i ulubionym winem. Przestrzeń i aranżacja altanki daje nieporównywalnie większe możliwości wystroju!

Źródło www.produktyogrodowe.pl – drewniana architektura ogrodowa

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ