Jakie ubezpieczenie najlepsze dla naszego samochodu

0
1478

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe. Zestaw podstawowy nie różni się niczym pomiędzy ubezpieczycielami. Jedyne, co możemy wybierać, to firma, u której co roku podpisujemy umowę, oraz wysokość składki, która jest naprawdę mocno zróżnicowana patrząc na oferty ubezpieczycieli. Jednak są na rynku formy ubezpieczenia, które dopełniają obowiązkowe OC. Są to AC, assistance i NWW.

Na co możemy liczyć mając OC?

Zakres podstawowy polisy OC w każdej firmie jest taki sam. Z ustawy obejmuje zadośćuczynienie szkody osobowej lub rzeczowej, jeśli podczas prowadzenia samochodu, jego załadunku/rozładunku, postoju, wsiadaniu/wysiadaniu, a nawet garażowaniu się ona wydarzyła. Nie obejmuje jednak szkód w ładunku i bagażu, kradzieży mienia z samochodu czy zanieczyszczenia środowiska. Ubezpieczenie OC nie jest przypisane do konkretnego kierowcy, ale do samochodu, dlatego chroni każdego kierującego pojazdem. Jednak w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych w ramach ceny za polisę OC można uzyskać dodatkowe usługi bezpłatne. Może to być korzystanie z samochodu zastępczego na czas dojazdu do mechanika czy nawet naprawy, podstawowa wersja assistance, holowanie samochodu. Warto porównywać w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych zakres dodatkowych usług dołączonych do ubezpieczenia OC i nie kierować się przy wyborze wyłącznie niską ceną ceną.

AC czyli ubezpieczenie autocasco

W porównaniu z obowiązkowym OC ubezpieczenie autocasco zapewnia znacznie szerszy zakres ochrony. Głównym jej składnikiem jest wypłata odszkodowania w przypadku zdarzeń losowych, stłuczek, kolizji oraz wypadków spowodowanych z winy ubezpieczonego kierowcy. W przypadku kradzieży samochodu, zderzenia się ze zwierzęciem w lesie czy też zniszczenia karoserii przez silne gradobicie, ubezpieczony może liczyć na wypłacenie rekompensaty. Autocasco jest jednak produktem drogim, dlatego samochodom o wartości poniżej 10 tys. zł polecana jest wersja uszczuplona, tzw. minicasco.
Assistance

Ubezpieczenie assistance pozwala nie martwić się jeśli nagle w środku szczerego pola samochód odmówi posłuszeństwa. Dzięki zapewnieniu pomocy technicznej, medycznej i organizacyjnej w przypadku uszkodzenia lub awarii pojazdu na trasie możliwie szybko od zgłoszenia ubezpieczycielowi otrzymasz pomoc na koszt ubezpieczyciela. Bez takiego udogodnienia zmuszony jesteś dzwonić na własny koszt po pomoc drogową lub liczyć na łaskawość osób trzecich. W każdej z tych sytuacji tracisz o wiele więcej – bo czas lub pieniądze – niż wykupując ubezpieczenie assistance.
NNW czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków
Wypadek i zrujnowane zdrowie może wpłynąć na przyszły stan i przydatność do pracy. Dlatego warto również ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadku. Dzięki niemu w razie wystąpienia obrażeń powypadkowych, włącznie z utratą zdrowia i życia, Ty i pasażerowie otrzymacie odszkodowanie oraz odpowiednie wsparcie medyczne.

Dodatkowe ubezpieczenia

Podstawowe oferty zwykle nie przewidują wszystkiego, co może się zdarzyć w drodze. Dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie dodatkowe opcje takie jak ubezpieczenia szyb, opon czy ochronę prawną. Podczas jazdy nawet bez wypadku można stracić szybę jeśli spod kół przejeżdżającego obok samochodu umiejętnie wystrzeli mały kamyk i trafi nasz samochód prosto w szklaną taflę. W przypadku wykupu ubezpieczenia koszt wymiany lub naprawy zostaje przerzucony na ubezpieczyciela. Ubezpieczenie opon pozwala wezwać pomoc w razie konieczności wymiany ogumienia na trasie. Szczególnie pomocne jest w przypadku posiadania samochodu o znacznych rozmiarach, gdzie i koła są większe. Roczna składka na tę polisę jest stosunkowo niska i może wynosić zaledwie kilka-kilkadziesiąt zł. Wystąpienie szkody w przypadku tych ubezpieczeń nie nie powoduje obniżeniu pułapu wypracowanych przez właściciela pojazdu zniżek, co nastąpiłby w przypadku rozliczenia szkody z AC. Ochrona prawna daje kierowcy przede wszystkim merytoryczne i specjalistyczne wsparcie adwokatów na wypadek ewentualnych komplikacji przy uzyskiwaniu i wypłacaniu odszkodowania bądź rozliczaniu i naprawie szkód.

www.ridetolive.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKulinaria
Następny artykułFiat serwis

ZOSTAW ODPOWIEDŹ