Jakie rośliny warto mieć w domu?

0
766
Jakie rośliny warto mieć w domu

Kwiaty w przestrzeni domowej stanowią nie tylko doskonały element dekoracyjny i wpływają na estetykę danego wnętrza. Produkują również tlen, oczyszczają powietrze z toksyn i nawilżają je. Które konkretnie rośliny warto hodować we własnych “czterech kątach”? Zwróć uwagę, że nie wszystkie są pożyteczne, szczególnie jeśli w mieszkaniu przebywają dzieci albo zwierzęta. 

Rośliny idealne w przestrzeni domowej 

Czy wiesz, że tak chętnie hodowany storczyk jest nie tylko piękny, przez co zdobi parapet reprezentacyjnego salonu czy pozytywnie wpływa na klimat przytulnej sypialni, ale działa korzystnie na zdrowie domowników? Okazuje się, że właśnie ten kwiat neutralizuje smog elektromagnetyczny, czyli ten, który jest wydzielany przez urządzenia elektryczne, jak telewizor czy komputer. 

Skrzydłokwiat natomiast usuwa z pomieszczeń toksyny, takie jak benzen, aceton albo formaldehyd. Co więcej, usuwa toksyny znajdujące się w dymie papierosowym, jest więc idealny dla palaczy. Pamiętaj jednak, że jego hodowla jest nieco wymagająca, za to odpowiednia pielęgnacja pozwala uzyskiwać wielokrotne kwitnienie i piękne, zielone liście przez cały rok. 

Paproć nawilża i jonizuje powietrze, najlepiej stawiać ten kwiat w sypialni, chociaż świetnie sprawdzi się też w łazience. 

Antybakteryjnie działa za to dracena. To kwiat, który nie jest zbyt wymagający i szybko się regeneruje. Doskonale sprawdzi się w sypialni oraz w salonie. Roślina jest szczególnie zalecana palaczom. 

Wybierz kwiaty wedle własnych preferencji 

Pamiętaj, że nie każdy kwiat sprawdzi się w Twoim “M”. Poszczególnym gatunkom musisz zapewnić odpowiednie warunki, na przykład nasłonecznienie czy cień. Kwietniki do domu, jakie oferują sklepy ogrodnicze, powinny być ustawione we właściwym miejscu, a na nich ustawione muszą być kwiaty, które dobrze znoszą podobne warunki. Każdy kwiat wymaga innego podlewania, nawożenia, odżywiania. Zwracaj też uwagę na rodzaj ziemi oraz doniczkę. Jeśli niezbyt interesuje Cię pielęgnacja roślin zielonych, stawiaj na te niewymagające, jak bluszcz czy zamiokulkas. 

Jedno jest pewne, kwiaty w domu zawsze stanowią doskonały dekor, a jednocześnie pozytywnie oddziałują na zdrowie domowników. Czy wiesz, że poszczególne gatunki poprawiają nawet samopoczucie i działają antydepresyjnie? 

Rośliny zielone można dobierać wedle stylu aranżacji danej przestrzeni. Hitem ostatnich sezonów jest między innymi monstera, która doskonale komponuje się jako element dekoracji wystroju w klimacie retro czy loftowym. 

Jakich kwiatów nie hodować w domu?

Monstera dziurawa, kaktusy, draceny, azalie, lilie, gwiazda betlejemska, pelargonia, aloes czy difenbachia, to rośliny piękne, ale nie zaleca się ich hodowania w przestrzeniach, w których mieszkają dzieci oraz zwierzęta domowe. Większość z nich zawiera w liściach trujące składniki, które mogą wywoływać zagrażające zdrowiu, a nawet życiu kotów czy psów choroby.

Jeśli się na nie zdecydujesz, stawiaj je wysoko, tak aby nie miały do nich dostępu zarówno zwierzęta, jak i dzieci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ