Jaki rodzaj ochrony zastosować do domów jednorodzinnych?

0
2035

W celu ochrony domu jednorodzinnego warto zastosować system alarmowy składający się z centrali, manipulatora, czujników i sygnalizatora. System SSWiN służy do sygnalizacji włamania i napadu. Warto czasem zainwestować też w agencję ochrony, która powinna pojawić się w przypadku zagrożenia w 5-10 min.

Standardowy system alarmowy

Głównym elementem systemu alarmowego jest centrala, która jest płytą główną zbierającą wszystkie dane z układu. Do ochrony mieszkań zaleca się typ Versa, a w przypadkach wyjątkowo drogocennych domów warto zamontować Integrę (najbardziej zaawansowana centrala). Za pomocą manipulatora użytkownik może komunikować się z siecią, programować ją lub operować zasilaniem. Dobrze jeśli to urządzenie jest wyposażone w alarmy NAPAD, POŻAR i POMOC, które można wywołać z klawiatury. Takim manipulatorem jest np. INT-KLCD-GR (który współpracuje z Integrą). Informacja trafia do centrali na skutek pobudzenia czujek, które wykrywają zagrożenie. Wyróżnia się urządzenia na podczerwień, ultradźwięk, mikrofalę, inercję lub funkcje mieszane. Gdy zagrożenie będzie przesłane do płyty głównej, ta uruchamia sygnalizatory w postaci efektu dźwiękowego lub optycznego. Urządzenia systemu alarmowego są połączone kablami, więc najlepiej jest je ukryć pod tynkiem, aby nie psuły estetyki domu. Dobrym pomysłem jest więc instalacja tego zabezpieczenia podczas generalnego remontu.

System alarmowy SSWiN

System alarmowy SSWiN (System Sygnalizacji Włamania i Napadu) służy do sygnalizowania próby wejścia lub obecności intruza. Zestaw ten obejmuje:

  • wykrywanie otwarcia drzwi lub okien,
  • niepowołaną penetrację wejść do obiektu,
  • atak zagrożonych miejsc.

Agencja ochrony do zabezpieczenia domu jednorodzinnego

Gdy czuje się realne zagrożenie napadu na swój dom jednorodzinny, niekiedy warto zdecydować się na profesjonalną firmę ochroniarską. Przed wybraniem agencji warto jest sprawdzić kwalifikacje jej pracowników i ważność licencji. Personel powinien potrafić udzielić pierwszej pomocy oraz mieć podstawową wiedzę prawną. Dobrze, kiedy tę funkcję pełnią byli żołnierze czy policjanci, ponieważ przeszli oni odpowiedni trening z obsługi broni (gaz łzawiący, kajdanki). Należy też zwrócić uwagę na zakres usług, które oferuje firma ochroniarska. Na początku pracownicy muszą sprawdzić dokładnie cały teren, wyodrębnić słabe punkty mieszkania oraz ustalić najszybszą drogę podczas interwencji. W przypadku zagrożenia, dojazd do klienta nie powinien przekraczać 5-10 minut. Na miejscu powinno pojawić się minimum 2 ochroniarzy. Miesięczny abonament wynajęcia agencji ochrony rozpoczyna się od 50 zł. Montaż podstawowych urządzeń kosztuje ok. 3000 zł.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ