Jak stworzyć własny ogród wertykalny?

0
803

Lubisz rośliny i chciałbyś się nimi otoczyć ze wszystkich stron? Marzysz o tym, aby wokół ciebie było zawsze zielono, ale jednocześnie nie masz tyle miejsca w domu, aby ustawić w nim wiele kwiatów? A może po prostu zależy ci na niekonwencjonalnej ozdobie, która znajdzie się we wnętrzu, na tarasie, balkonie lub też pięknie połączy dom z ogrodem? Jeśli tak, możemy polecić ci ogrody wertykalne.

Czym są ogrody wertykalne i gdzie można je umieścić?

Ogrody wertykalne to innowacyjna ozdoba, która pozwala na umieszczenie roślin na pionowej powierzchni. Jest to rodzaj ozdoby, którą można umieścić na wielu różnych powierzchniach, zwłaszcza tam, gdzie nie ma miejsca na ustawienie klasycznych doniczek. Doskonale sprawdzają się między innymi w pomieszczeniach, które są stosunkowo małe i w których inny rodzaj montowania doniczek nie jest możliwy.

Ogrody wertykalne to także sposób na dekorację tarasu lub balkonu. Niezależnie od tego, jak jest duży, zawsze można na nim wygospodarować choćby minimalny fragment ściany, na którym umieszczone doniczki będą prezentowały się ciekawie i estetycznie. Jednocześnie sprawią, że przestrzeń ta nabierze większego uroku, zwłaszcza wówczas, gdy rozkwitną kolorowymi kwiatami.

Ogrody wertykalne może umieścić także w ogrodzie. Być może stoi w nim domek gospodarczy, który nie prezentuje się tak idealnie, jak mógłbyś sobie wymarzyć? A może po prostu chciałbyś mieć tam jeszcze więcej roślin? Nic nie stoi na przeszkodzie, by ścianę domku gospodarczego czy garażu ozdobić ogrodem wertykalnym – dzięki temu budynek ten harmonijnie połączy się z otoczeniem i zaprezentuje piękniej niż dotychczas.

Jak zbudowany jest ogród wertykalny?

Ogrody wertykalne są zbudowane jako elementy modułowe, które można wygodnie ze sobą łączyć. Pozwalają na stworzenie całej, zielonej ściany, poprzez umieszczenie kilku obok siebie lub jednych nad drugimi.

Każdy moduł składa się z czterech rzędów kuwet, mieszczących po trzy standardowej wielkości doniczki. Kuwety ustawione są jedna nad drugą, z lekkim przesunięciem, dzięki czemu doniczki idealnie się w nich mieszczą. Jednocześnie tego rodzaju ustawienie sprawia, że roślinność prezentuje się bardzo pięknie i gęsto, kiedy już bujnie zakwitnie w swoich doniczkach.

Do zestawu dołączone są także kołki rozporowe, na których zawiesza się tę ozdobę. Montaż jest niezwykle prosty, nie wymaga skomplikowanych narzędzi ani ogromnej, specjalistycznej wiedzy. Bez problemu poradzi sobie z nim każdy pan albo każda pani domu.

Opieka nad ogrodem wertykalnym

Kolejną zaletą ogrodu wertykalnego jest prostota opieki nad nim. Został on wyposażony w system kanalików i kontroli poziomu wody, a kuwety zabezpieczone są przed jej wylewaniem się na zewnątrz. Dzięki takiej konstrukcji wystarczy nalać wodę jedynie do górnej kuwety, a ona samoistnie, pod wpływem grawitacji, spłynie na niższe piętra. Dzięki systemowi zabezpieczeń nie grozi nam nigdy zalanie ściany oraz podłogi domu czy balkonu, a same rośliny są niezwykle równomiernie nawilżone.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ