Jak siać trawę?

0
4712
Jak siać trawę?

Każdy posiadacz ogrodu marzy o pięknym trawniku. Aby tak się stało, warto o niego zadbać już od początku – sposób zasiewania ma ogromny wpływ na jego przyszły wygląd. Jak przygotować podłoże pod trawnik? Kiedy rozpocząć jego wysiewanie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

 Kiedy rozpocząć prace siewne?

Trawnik można zakładać o dwóch porach roku – wiosną (najlepiej w kwietniu bądź maju) lub jesienią (we wrześniu, październiku). Upały mogą spowodować wysuszenie się nasion, a ulewne deszcze ich wypłukanie. Warto więc wcześniej upewnić się, że pogoda dopisze, dzięki czemu nasza praca nie pójdzie na marne. Samo wysiewanie to oczywiście nie wszystko, najpierw należy odpowiednio przygotować podłoże pod trawnik. Po pierwsze trzeba je oczyścić ze wszelkich zanieczyszczeń – kamieni, gałęzi, chwastów, korzeni itd. Podpowiadamy, że trawy ogrodowe najlepiej rosną na glebach, których pH wynosi od 5,5 do 7. Jego odczyn można bardzo łatwo sprawdzić – wystarczy użyć papierka lakmusowego.

Jaką trawę wybrać?

Dzisiejszy rynek oferuje naprawdę bardzo szeroki wybór mieszanek traw, co może wywoływać pewne wątpliwości podczas ich kupna. Gdy uważnie przyjrzysz się ich etykietom, dostrzeżesz jednak, że mają one różne przeznaczenia. Przy ich wyborze warto się więc kierować miejscem, w którym ma wyrosnąć trawnik – zastanów się, czy jest ono nasłonecznione, czy może zacienione. Równie ważną kwestią jest to, w jakim stopniu trawa ma być eksploatowana. Jeśli często będą biegać po niej rozbawione dzieciaki, radzimy wybrać mieszanki przeznaczone dla obiektów sportowych. Wszystkie informacje na temat zastosowania danych nasion znajdziesz na opakowaniu produktu.

sianie trawy

Jak usprawnić zasiewanie trawnika?

Trawniki zajmują zwykle dość duże obszary w naszych ogrodach czy działkach. Ich ręczne wysiewanie zajęłoby prawdopodobnie bardzo dużo czasu. Jeśli chcesz uniknąć ryzyka, że w Twoim ogrodzie pojawią się źle zasiane miejsca i zaoszczędzić przy tym czas, radzimy zainwestować w siewnik. Dzięki niemu zminimalizujesz także swój wysiłek – w końcu dźwiganie kilkukilogramowego worka z nasionami przez kilka godzin to nie lada wyzwanie. Profesjonalny produkt pozwoli na precyzyjne rozsiewanie nasion, które wkrótce przerodzą się w piękne trawniki.

Siewniki – do czego mogą się przydać?

Siewniki do uniwersalne narzędzia do rozsiewania różnego rodzaju nasion – nie tylko trawy. Równie dobrze sprawdzą się w wysiewaniu warzyw czy krzewów. To jednak nie wszystko – są one również pomocne w różnego rodzaju pracach pielęgnacyjnych. Dzięki nim można z łatwością rozprowadzać nawozy, piasek oraz sól.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ