Jak nauczyć się tworzenia własnej biżuterii?

0
329
Jak nauczyć się tworzenia własnej biżuterii

W ostatnim czasie rękodzieło zaczęło się cieszyć rosnącą popularnością. Coraz więcej osób chętnie sięga po rzeczy wykonywane własnoręcznie. Powstają także warsztaty tworzenia biżuterii DIY. Jednak jak zabrać się za to od początku? Jakie są techniki? I czy w ogóle warto?

Czy warto tworzyć własnoręcznie biżuterię?

Zdecydowanie tak. Może stać się do nas nowym sposobem na spędzanie wolnego czasu, pasją, a nawet zawodem. Pozwoli nam na tworzenie różnych ciekawych form, rozwijanie kreatywności, korzystanie z różnorodnych materiałów. Biżuteria może stać się wyrazem emocji, uczuć. A autorska unikatowość dodaje jej tylko wartości.

Techniki tworzenia biżuterii

Właśnie warsztaty tworzenia biżuterii pozwalają lepiej poznać pewne techniki wykonywania rękodzieła. Przeważnie wyróżnia się kilka typów:

– Biżuteria z półfabrykatów – potrzebne są linki, łańcuszki, koraliki i kamienie. Technika pozwala na łączenie kolorów kształtów, tworzenie bransoletek czy kolczyków. Nie potrzeba do niej specjalistycznych narzędzi.

– Soutache, filc i podobne – pozwalają na tworzenie biżuterii z wykorzystaniem miękkich elementów. Konieczna jest jedyna igła z nitką i materiał.

– Wire-wrapping – wykorzystuje się tutaj cienki, srebrny drucik, którym można oplatać kamienie lub kształtować.

– Polimer-clay – dzięki termoutwardzalnej glince można tworzyć różne elementy kolczyków i naszyjników.

– Beading – tutaj także wykorzystuje się półfabrykaty. Technika polega na łączeniu koralików żyłką.

– Metal-clay – posługujemy się tutaj srebrną glinką. Po wypaleniu uzyskujemy element z czystego srebra.

– Złotnictwo – tradycyjna, a jednocześnie dosyć trudna technika. Pozwala jednak na tworzenie trwałych form, które przetrwają lata.

Gdy wybierzemy już dla siebie odpowiednią technikę, musimy wyposażyć się w konieczne narzędzia i materiału. Przeważnie przydają się cążki, pilniki, suwmiarki i pęsety. W niektórych przypadkach niezbędne są igła z nitką. Kiedy jesteśmy wyposażeni, nie pozostaje nam nic innego, jak zabrać się za naukę.

Jak zacząć tworzyć biżuterię?

Przede wszystkim można zapisać się na specjalne warsztaty tworzenia biżuterii, gdzie będziemy się uczyć tej sztuki pod okiem profesjonalistów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by na sam początek sięgnąć po poradniki internetowe w formie blogowej lub video. W przypadku prostszych materiałów będzie to dobre rozwiązanie. Jeśli jednak chcemy wykonywać biżuterię z metali i kamieni szlachetnych, warto udać się na specjalistyczny kurs. Dzięki temu dowiemy się, jak zajmować się obróbką metali

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ