Jak napisać dobre CV

0
1870

Dla wielu ludzi, którzy wkraczają na rynek pracy oraz tych, którzy są już na nim od jakiegoś czasu, napisanie dobrego CV, stanowi niestety problem. Nikt o tym nie uczy. Wyjątkiem są kursy czasem organizowane przez urząd pracy. Kluczem do tego aby znaleźć dobrą pracę, jest napisanie dobrego CV. Wiele osób, które zabierają się za pisanie CV, korzystają z gotowych wzorów zamieszczonych w internecie. Nie można tak naprawdę popełnić większego błędu, jak skopiować taki wzór i zmienić w nim tylko swoje dane. Dlaczego jest to błędne?

Dlaczego korzystanie z gotowców jest błędem?

Przede wszystkim kiedy robimy w ten sposób swoje CV, warto postawić się w sytuacji osoby, która będzie nas rekrutowała. Na niektóre ogłoszenia o pracę (a w szczególności te najlepsze), jest dziesiątki a czasami setki odpowiedzi. Rekruter wstępnie musi dokonać selekcji tych, z którymi warto rozmawiać (ze wszystkimi rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzić się nie da). Odbywa się to właśnie na zasadzie selekcji CV oraz/lub listu motywacyjnego. Prawdopodobnie rekruter po przejrzeniu pierwszych 10 CV, jest już zmęczony. Szczególnie że większość CV wygląda tak samo. Dlatego jeżeli robimy CV warto jest sprawić, aby przede wszystkim wizualnie, było ono wyróżniające się. Czasami wystarczy użycie innego koloru czcionki, aby wśród dziesiątek czy setek czarno-białych formularzy zgłoszeniowych, akurat nasze zostało zauważone.

Inną kwestią są dane jakie umieszczamy na CV. Standardem jest chęć umieszczenia ich jak najwięcej. Jest to oczywistym błędem ponieważ rekruter, nie będzie czytał wszystkiego. Pełna kariera zawodowa nie zawsze rekrutera musi interesować Przeważnie interesujące dla niego jest to, co jest związane z obecną rekrutacją. Jeżeli na przykład w trakcie studiów dorabialiśmy sobie w gastronomii, a szukamy pracy na stanowisku inżyniera jakości, to wzmianka o pracy w „gastro” jest kompletnie zbędna.

Trzecim często popełnianym błędem jest zapomnienie o umieszczeniu klauzury o zgodzie na przetwarzanie naszych danych osobowych w celach rekrutacyjnych. Nasze CV może być najlepsze, ale jeśli takiej klauzuli nie umieścimy, rekruter nie jest w stanie w żaden sposób przetwarzać naszych danych w dalszej części rekrutacji, prawdopodobnie więc odrzuci nasze CV już na zasadzie wstępnej eliminacji.

metodynauczania.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ