Gdzie znaleźć żelazo?

0
1374
Gdzie znaleźć żelazo?

Żelazo jest ważnym pierwiastkiem mineralnym w naszym organizmie – bez niego nie będziemy prawidłowo funkcjonować. Jego niedobór może prowadzić do anemii, a u kobiet w ciąży do uszkodzenia płodu, a nawet do przedwczesnego porodu lub poronienia. Dlatego tak istotne jest, by go spożywać z odpowiednią dietą, ponieważ nasz organizm nie jest w stanie sam go naprodukować.
Od dłuższego czasu odczuwasz zmęczenie, masz ochotę ciągle spać, twoja skóra jest blada, a paznokcie i włosy są łamliwe? To może być niedobór żelaza. Aby sprawdzić nasze przypuszczenia warto udać się na badanie krwi. z którego dowiemy się, na jakim jest poziomie i czy mieści się w normach. Gdy wyjdzie nam niedobór to warto zgłębić się w jakich produktach go znajdziemy.
Co zawiera żelazo? Jego źródeł możemy szukać w produktach zwierzęcych, jak i w roślinnych. Z tej pierwszej kategorii najwięcej żelaza znajdziemy w podrobach – wątróbka, nerki, kaszanka; w mięsach – chuda wołowina, wieprzowina, jagnięcina, indyk, kurczak. W wersji dla wegetarian to przede wszystkim ciemnozielone warzywa, czyli między innymi botwinka, szpinak, brokuły, jarmuż czy kapusta. Dla większej przyswajalności żelaza warto gotować włoszczyznę lub dodać do nich odrobinę witaminy C np. sok z cytryny. Oprócz tych pozycji, które wymieniłam, dobre źródło żelaza znajdziemy jeszcze w: orzechach, przetworach mlecznych, jajkach, produktach zbożowych oraz owocach.
Które źródła żelaza wybierzemy to już zależy od nas samych lub naszych kubków smakowych, najważniejsze, by uzupełniać niedobory.

www.kosmetomania.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ