Deklaracja PIT 36L i PIT 36 – praktyczny poradnik!

0
1116
Deklaracja PIT 36L i PIT 36

Coroczne rozliczenie się z fiskusem to obowiązek każdego podatnika. Jednymi z najbardziej popularnych formularzy podatkowych są deklaracja PIT 36L oraz PIT36. Sprawdź, co warto wiedzieć na ich temat!

 1. PIT 36 – czym jest?
 2. Dla kogo PIT36?
 3. PIT 36L – kto może się rozliczyć za jego pomocą?
 4. Czy warto wypełnić PIT online?
 5. Zwrot podatku – kiedy mogę go dostać?
 6. E-pity – kiedy upływa termin rozliczenia?

Podatnicy mają obowiązek rozliczania się z Urzędem Skarbowym na podstawie deklaracji PIT. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności należy się rozliczyć za pomocą konkretnego formularza. W poniższym tekście skupimy się na informacjach dotyczących deklaracji PIT 36L i deklaracji PIT36.

PIT 36 – czym jest?

Podatnicy powinni rozliczać się na podstawie odpowiednich formularzy PIT. Przykładowo – osoba, która pracuje na etacie, powinna rozliczyć się za pomocą innej deklaracji niż osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą. PIT 36 to jeden z rodzajów deklaracji podatkowych. Jest on przeznaczony dla przedsiębiorców. Warto pamiętać, że wypełniając formularz PIT 36, masz prawo rozliczyć się na tym samym formularzu z innych przychodów uzyskanych w poprzednim roku kalendarzowym. Za pomocą tej deklaracji możesz także rozliczyć się razem z małżonkiem lub samotnie wychowywanym przez Ciebie dzieckiem. Pamiętaj, że aby ułatwić sobie rozliczenie z Urzędem Skarbowym, warto skorzystać z możliwości rozliczenia PIT online.

Dla kogo PIT36?

Warto wyjaśnić, dla kogo przeznaczona jest deklaracja PIT 36. Powinieneś/aś rozliczyć się za jej pomocą, jeżeli spełniasz jeden z następujących warunków:

 • Prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą, która opodatkowana jest na zasadach ogólnych;
 • Prowadzisz działalność, zajmującą się działami specjalnymi produkcji rolnej, która opodatkowana jest na zasadach ogólnych;
 • Otrzymujesz dochody z najmu lub dzierżawy.

PIT 36L – kto może się rozliczyć za jego pomocą?

Innym rodzajem deklaracji podatkowej jest deklaracja PIT 36L. Za pomocą PIT 36L powinien rozliczyć się każdy właściciel prowadzący działalność gospodarczą, który rozlicza się na zasadzie podatku liniowego. Oznacza to, że jego dochód opodatkowany jest stawką wynoszącą 19%. Warto w tym miejscu wspomnieć, że podatek liniowy jest idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy:

 • Uzyskują więcej niż 100 tysięcy złotych dochodu rocznie (przy takich kwotach podatek liniowy staje się bardziej opłacalny);
 • Otrzymują również dochody z innych źródeł.

Czy warto wypełnić PIT online?

PIT online

Deklarację PIT możesz dostarczyć do Urzędu Skarbowego za pomocą kilku różnych sposobów. Oto one:

 • Możesz wypełnić formularz PIT i złożyć go bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym;
 • Istnieje również możliwość wysyłki wypełnionej deklaracji PIT listem poleconym do Urzędu Skarbowego;
 • Świetnym sposobem jest również wypełnienie deklaracji PIT online.

Dwa pierwsze sposoby są metodami tradycyjnymi, natomiast trzeci sposób jest zdecydowanie najwygodniejszy. Pozwala on na szybkie i bezproblemowe złożenie deklaracji PIT, bez konieczności wychodzenia z domu. Dlaczego warto zdecydować się na wypełnienie PIT w takiej formie? To przede wszystkim duża oszczędność czasu. Osobista wizyta w Urzędzie Skarbowym często wiąże się z oczekiwaniem w długich kolejkach. Z kolei wysyłka deklaracji PIT za pomocą listu poleconego jest związana z wizytą na poczcie – tutaj również najczęściej nie sposób uniknąć kolejek. Dzięki możliwości wypełnienia PIT online, możesz wypełnić i przesłać formularz PIT, nie ruszając się sprzed ekranu własnego komputera. Kolejną zaletą wypełniania deklaracji PIT przez Internet jest to, że można ją złożyć w bardzo łatwy i szybki sposób.

Zwrot podatku – kiedy mogę go dostać?

Urzędy Skarbowe mają obowiązek zwrotu podatku w ciągu trzech miesięcy od otrzymania deklaracji PIT. Dlatego warto rozliczyć się jak najszybciej, aby szybko otrzymać zwrot. Jeżeli Urząd Skarbowy nie dokona zwrotu podatku w terminie trzech miesięcy, przysługująca Ci kwota z zeznania podatkowego powinna zostać powiększona o odsetki za zwłokę. Zwrot podatku możesz otrzymać na trzy sposoby:

 • Na konto bankowe (to obecnie najbardziej popularny sposób);
 • Na adres pocztowy;
 • W kasie odpowiedniego Urzędu Skarbowego.

E-pity – kiedy upływa termin rozliczenia?

Jeżeli chodzi o rozliczenie się z Urzędem Skarbowym, konieczne jest tutaj trzymanie się określonych terminów. Osoby, które nie złożą deklaracji PIT we właściwym terminie, powinny się liczyć z konsekwencjami w postaci kary finansowej, a dodatkowo – odsetek za zwłokę. Dlatego warto przesłać PIT w odpowiednim terminie. Najlepiej zrobić to za pomocą serwisu E-pity, gdzie w łatwy i szybki sposób możesz wypełnić i przesłać PIT przez Internet. Pamiętaj, że termin złożenia deklaracji PIT 36 oraz deklaracji PIT 36L upływa 30 kwietnia 2021 roku.

Są różne sposoby na złożenie deklaracji PIT. Jednak najwygodniejszym z nich jest wypełnienie i przesłanie PIT online. Niezależnie od tego, jaki rodzaj deklaracji wypełniasz, warto zdecydować się na rozliczenie się z fiskusem przez Internet. To bardzo szybki i łatwy sposób rozliczenia się z Urzędem Skarbowym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ