Dbaj o swoje kontakty

0
1721

Czasami zdarza się, ze potrzebny nam specjalista np. planujemy remont mieszkania. W jaki sposób poszukujemy rzetelnego fachowca? Zwykle poprzez system poleceń. Jeśli okazuje się, że któryś ze znajomych sam świadczy takie usługi- bardzo prawdopodobne jest, że zdecydujemy się wybrać właśnie jego. A jeśli kogoś takiego nie mamy- to każdy z nas ma znajomego, który „zna wszystkich”- innymi słowy jest networkerem.
Networking, czyli budowanie relacji, organizowanie sieci znajomych. I zdawać by się mogło, ze w dobie internetu, powszechnie dostępnej informacji, pracy zdalnej i e-zakupów kwestia relacji międzyludzkich zejdzie na dalszy plan, jednak okazuje się, że jest ona kluczowa nieomal w każdej dziedzinie. Albowiem nie jest ważne, czy pracujesz na etacie, jesteś freelancerem, czy prowadzisz własny biznes- w każdym wypadku kontakty biznesowe są kluczem do sukcesu. Dlatego warto dbać o relacje, zarówno z klientami, dostawcami, jak i ludźmi całkowicie spoza branży- warto na przykład sprawdzić czym zajmują się znajomi ze szkolnych lat- nigdy nie wiadomo kiedy taki kontakt może się przydać.
Pamiętaj o utrzymywaniu regularnego kontaktu- jeśli przelotnie rozmawiałeś z kimś kilka lat temu, to raczej nie oczekuj, że osoba taka chętnie przyjdzie ci z pomocą. Z drugiej strony- spamowanie i zasypywanie bezsensownymi wiadomościami, SMSami, czy telefonami też raczej przyniesie odwrotny do zamierzonego skutek. A skoro już nawiązujesz kontakt, to szkoda byłoby go zmarnować. Dlatego warto pamiętać o wysłaniu życzeń z okazji głównych świąt albo z okazji urodzin, czy imienin.

www.eduforum.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ