Czym właściwie jest krwawienie z nosa?

0
2967
krwawienie z nosa

Choć każdy chyba słyszał takowe okreśłenie warto je przypomnieć i zdefiniować co w tym przypadku dla nas będzie znaczyło. A więc będziemy korzystać z definciji medycznej. Oto ona:

krwawienie z nosa(łac. Epistaxis) – często występujący obajw chorobowy polegający na utracie krwi, kiedy źródło krwawienia znajduje się w obrębie jamy nosowej. Krwawienie z nosa może mieć różne nasilenie – od niewielkiego plamienia do poważnego, zagrażającego życiu krwotoku.

krwawienie z nosaSkąd bierze się krwotok z nosa?

Krwotok z nosa bardzo często jest konsekwencją urazu mechanicznego. Przyczyn krwotoku można wyliczać bez liku, a ot kilka przykładów:

-wcześniej wspomniany uraz mechaniczny

-złamania w obrębie nosa i twarzoczaszki

-wysychanie błony śluzowej nosa

-nadżerki błony śluzowej nosa

perforacja nosa

włókniak młodzieńczy(nowotwór łagodny o miejscowej złośliwości, występujący najczęściej u mężczyzn w 2. dekadzie życia-około 10 do 14 rok życia. Nowotwór rozwija się w jamie nosowo-gardłowej, rośnie agresywnie miejscowo z tendencją do niszczenia kości, przez co powoduje krwotoki z nosa i okolic. Leczenie jest operacyjne, poprzedzone embolizacją guza i podaniem estrogenów. W przypadku wznowy stosuje się radioterapię i chemioterapię. Głównym powikłaniem guza jest, nierzadko śmiertelny w skutkach, krwotok. )

-niektóre, dość rzadkie nowotwory

-infekcja bakteryjna

-pojawienie się ciała obcego w jamie nosowej

-atak pasożyta

-polipy nosa

-perforacja przegrody nosowej

-nadżerki błony śluzowej

choroby zakaźne(takie jak na przykład grypa, odra czy ospa wietrzna)

-choroby zatok

-choroby układu oddechowego

nadciśnienie tętnicze i inne dysfunkcje układu krwionośnego

-miażdżyca atakująca naczynia kwionośne

-niedobór niektórych witamin(w tym przypadku C i K)

-anemia

-białaczka

-choroby krwi

choroby układu hormonalnego

-inne choroby

-leki(m.in. aspiryna, warfaryna, klopidogrel)

-ciąża

-narkotyki

-papierosy

-alkohol

-dopalacze

-wszystkiego rodzaju używki

zatrucia substancjami chemicznymi, bądź ich bezpośrednie działanie drażniące

-ostre choroby zapalne błony śluzowej nosa; bakteryjne i wirusowe

zaburzenia krzepliwości krwi w chorobach takich jak: białaczka, niedokrwistość, małopłytkowość

-choroby związane z wątrobą oraz nerkami

-czynniki psychologiczne(stres)

-czynniki neurologiczne(nadciśnienie spowodowane zbyt wysokim poziomem adrenaliny we krwi chorego)

-uszkadzanie ścianek naczyń krwionośnych(np. przez mróz)

Jak przebieg krwotok z nosa?

Krwotok może być spokojny i miarowy, szybki i gwałtowny, jednostronny, obustronny. W przypadku alergii lub wysuszenia błony śluzowej krwawienie jest bardzo spokojne i hamuje się samoistnie po upływie kilku do kilkunastu minut. Często zwiastunem krwawienia jest niepokój, ból głowy.

Jakie wyróżniamy typy krwotok z nosa?

Większość krwotoków wydobywa się z tak zwanego splotu, skąd bardzo łatwo jest zatamować krwawienie. Jeżeli krew ma swoje źródło w tylnej części przegrody wtedy zatamowanie krwawienia jest o wiele trudniejsze, są one o wiele bardziej intensywne, czasami, by sie z nimi uporać należy złożyć wizytę w szpitalu.

Jakie powikłania grożą po krotokach z nosa?

Zazwyczaj jeśli nie ma żadnych czynników ryzyka, krwotok sam w sobie nie jest groźny – sam się kończy, najczęściej jedyna interwencja jaka jest wymagana to chusteczka na krew i zwilżenie śluzówki nosa. Aby to wykonać wystarczy często wietrzyć pomieszczenie oraz korzystać z dość popularnych ostatnio nawilżaczy powietrza, w którym znajduje się posiadająca tendencje do częstych krwotoków. Nie należy unikać sytuacji, w których można uszkodzić lub naruszyć strukturę nosa(dla przykładu może to być dłubanie w nosie). Często rekomenduje się preparaty służące obkurczaniu błony śluzowej nosa. Nie powinno sie jednak nadużywać owych preparatów – mogą zniszczyć mokrorzęski niszcząc naturalnie występującą florę. Pamiętaj, krwotok z nosa to nie choroba. Jedynie można mieć predyspozycje do częstszych lub rzadszych krwotokow z nosa powodowane genami, chorobami, czy urazami. W większości przypadków nie powinno się tak naprawdę przejmować owym problemem – czynniki, które mówią nam o tym, że dany przypadek jest niezwykle ciężki został wyżej opsiany. Niezwykle ważne jednak jest zapobieganie, zgodnie z zasadą „Lepiej zapobiegać niż leczyć” lub jak kto woli „Lepiej dmuchać na zimne”, więc w większości przypadkach najważniejsze jest podejście do tego jak do problemu, ale na pewno nie możliwego do rozwiązania. Należy unikać wszelakich używek(papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze) oraz towarzystwa, które między innymi korzysta z nich – bierne „korzystanie” z nich może być równie niebezpieczne, co bezpośrednie z nich „korzystanie”, należy również unikać pokusy wynikającej z towarzystwa. Kontrolować swoje ciśnienie. Choć krwotok może nie wydawać się problemem(bo w istocie w większości przypadków nie jest), może wskazywać na chorobę(dla przykładu na nadciśnienie tętnicze). Wszystko to co najważniejsze to zachowanie zdrowego umiaru, równowagi pomiędzy kompletną ignorancją, a więczną paniką.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ