Czy mroczki przed oczami mogą być objawem groźnej choroby

0
3962
mroczki przed oczami

Poznaj jakie są najczęstsze przyczyny ich występowania oraz na co mogą wskazywać.

Zapewne nieraz zdarzyło Ci się ujrzeć charakterystyczne plamki przed oczami. To nic innego jak tzw. mroczki chociaż wielu ludzi nazywa je także muszkami, gwiazdkami lub pajęczynkami. Choć wydają się być zupełnie nieszkodliwe nierzadko mogą być objawem poważnej choroby.
Sprawdź jakie są najczęstsze przyczyny pojawiania się mroczków przed oczami – o czym świadczą oraz jak skutecznie im zapobiegać.

Mroczki przed oczami według specjalistów

mroczki przed oczami Z medycznego punktu widzenia tzw. mroczki przed oczami, nazywane inaczej „muszkami, pajęczynkami, lub gwiazdkami” są mętami ciała szklistego gałki ocznej (łac. myodesopsia).
Zmętnienie ciała szklistego charakteryzuje się występowaniem (w zakresie naszego wzroku) ruchomych ciemnych punktów. „Mroczki przed oczami” najczęściej można zaobserwować kiedy intensywnie patrzymy na coś bardzo jasnego np. arkusz papieru lub sufit. Czy są groźne? I tak i nie. Mroczki przed oczami oprócz tego, że delikatnie zakłócają prawidłowe widzenie nieraz są sygnałem od organizmu, że wewnątrz dzieje się coś złego.

Jak wyglądają…

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, mroczki przed oczami dla każdego z nas będą wyglądały inaczej. Dla jednych są to po prostu czarne kropki a dla innych gwiazdki lub pajęczynki czy ptaszki. Mroczki z reguły są cały czas w ruchu, poruszają się i uciekają kiedy chcemy zawiesić na nich swój wzrok. Mroczki mają bardzo zróżnicowany kształt. Ich barwa może być pół-transparentna, szara lub jak to zazwyczaj bywa czarna. Zazwyczaj są to kropki choć w niektórych przypadkach naszym oczom mogą ukazać się niedługie niteczki.

Mroczki objawem groźnej choroby

Niestety nie można tego wykluczyć. I choć u zdecydowanej większości mroczki wskazują jedynie na za dysfunkcję ciałka szklistego to zdarzają się przypadki kiedy to mroczki są jednym z typowych symptomów danej choroby. Ciało szkliste ma postać galaretowatej substancji, wypełnia ona tylną stronę gałki ocznej, nadaje jej kształt i jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem siatkówki. Ciałko szkliste nie podlega procesom regeneracji. Męty (myodesopsia) pojawiają się zazwyczaj u osób starszych po 50 roku życia oraz u pacjentów po zabiegach zaćmy i z problemem krótkowzroczności.

Męty lub jak kto woli mroczki mogą świadczyć również o:

– urazach, uszkodzeniach gałki ocznej,

– schorzeniach oczu,

– cukrzycy (a właściwie retinopatii cukrzycowej),

– zapaleniu środkowej warstwy oka (uvea), in. zapalenie błony naczyniowej oka,

chorobie nowotworowej oka (występuje bardzo rzadko),

Męty występują dosyć często u osób cierpiących z powodu silnych bóli głowy o charakterze migrenowym.

Zastanawiasz się czy przypadkiem coś złego nie dzieje się z Twoimi oczami? Często pojawiające się mroczki powinny nakłonić Cię do wizyty u okulisty. Nie czekaj, pamiętaj, że o wzrok należy dbać!

Męty mogą świadczyć o:

– krwawieniach bezpośrednich do ciałka szklistego,

– guzach gałki ocznej,

– odwarstwieniu siatkówki,

– choroby zapalne wywołane wirusami lub grzybami,

– choroby o podłożu autoimmunologicznym,

Nie zwlekaj z wizytą u okulisty!

Męty – pojawiające się od czasu do czasu, w wyniku długotrwałego wpatrywania się w jasne przedmioty są niegroźne.
Jeżeli natomiast mroczki pojawiają się bardzo często (lub nigdy dotąd nie występowały), co ma zły wpływ na Twoje samopoczucie i prawidłowe funkcjonowanie, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja ze specjalistą.

Odwiedź okulistę w przypadku kiedy:

– występowanie mroczków jest długotrwałe i nawracające (pojawiają się w niewielkich odstępach czasowych, nawet kilkanaście razy na dobę),

– do tej pory nie miałeś problemu z mętami,

– masz kłopoty z prawidłowym widzeniem,

– dokucza Ci ból gałki ocznej,

– męty pojawiły się bezpośrednio po urazie oka lub zabiegu chirurgicznym,

Mroczki przed oczami – co zrobić aby ich nie widzieć?

W przypadku kiedy nie masz 100& pewność, że pojawiające się mroczki nie mają żadnego związku z chorobą lub innym schorzeniem, bezzwłocznie powinieneś odwiedzić swojego okulistę. Ten po dokładnym przebadaniu oczu wyda wstępną diagnozę oraz zalecenia, których należy przestrzegać. Jeżeli dojdziesz do wniosku, że ciemne plamki mają negatywny wpływ na Twoje widzenie okulista prawdopodobnie zaproponuje Ci zabieg z użyciem lasera lub witrektomię.
Mroczki dokuczają również osobom przemęczonym i zapracowanym, które długie godziny spędzają przed monitorem komputera itp. Zadbaj o swoje oczy, pamiętaj o ich odpowiednim nawilżeniu i ochronie. Zakup w aptece specjalistyczne kropelki i używaj ich regularnie.

Czy wiesz, że męty mogą być spowodowane złą dietą? To kolejny dowód na to, że to co jemy ma duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Wprowadź do swojego planu żywienia produkty bogate w antyoksydanty. Są to np. jagody acai, dzika róża, pomidory, aronia itp.

W ostatnim okresie Twój wzrok się pogorszył a ciągłe widzenie mroczków nie daje Ci spokoju? Nie zwlekaj, tylko czym prędzej udaj się na konsultację do okulisty!

[Głosów:6    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ