2020 rokiem magazynów. Co nas czeka w 2021?

0
835
2020 rokiem magazynów

Rok 2020 przejdzie do historii jako rok zaskoczenia, kryzysu, wyzwań spowodowanych pandemią COVID-19. Nie każda jednak branża mocno na tym ucierpiała – m.in. logistyczna i przemysłowa odparły jej atak. Ta branża odnotowała wzrost popytu ze względu na rozwój sektora e-commerce.

Najlepszy wynik w historii rynku magazynowego w Polsce

Popyt brutto w 2020 r. wyniósł niemal 5,24 mln m kw. – jest to najlepszy wynik w historii rynku magazynowego. Pod koniec 2020 r. podaż nowoczesnych powierzchni magazynowych wyniosła około 20 mln 680 tys. m kw. Największa część w strefie Warszawa I oraz II, ale inne lokalizacje także szybko się rozwijają – m.in. Polska Centralna, Górny Śląsk, Dolny Śląsk czy Poznań. Polski rynek magazynowy budzi zainteresowanie sektora e-commerce, firm dystrybucyjnych, produkcyjnych, logistycznych i dużych sieci handlowych.

Magazyny w Rzeszowie i innych lokalizacjach rozwijających się

Aktywność na rynku powierzchni magazynowych w Polsce nadal jest wysoka. Warto też wymienić inne lokalizacje rozwojowe – jak Trójmiasto, Wschód (Białystok, magazyny w Rzeszowie, Lublin), Toruń, Bydgoszcz, Kraków, Szczecin czy Opole. One również zdecydowanie zyskują na popularności – oznaczają niższe stawki najmu i duży wybór powierzchni oraz magazynów.

Wysoka odporność na negatywne skutki pandemii

Polski rynek magazynowy, biorąc pod uwagę wszystkie sektory nieruchomości komercyjnych,  okazał się najbardziej odporny na negatywne skutki pandemii. Popyt brutto wyniósł prawie 5,24 mln metrów kwadratowych w 2020 roku – to wynik rekordowy dla tej branży. Tym samym Polska znalazła się w czołówce najbardziej aktywnych rynków magazynowych w Europie. Zaletami są m.in. dostępność gruntów, dobra infrastruktura drogowa – głównie na te atuty zwracają uwagę inwestorzy, najemcy i deweloperzy.

Kluczowe inwestycje 2020

Co prawda hale magazynowe w Rzeszowie czy produkcyjne w Szczecinie nie stanowią inwestycji najważniejszych, ale cieszą się rosnącą popularnością. Najwięcej inwestycji zarejestrowano w 2020 roku na Górnym Śląsku, w Trójmieście oraz w strefie Warszawa II.

Największym obiektem magazynowym zrealizowanym w 2020 roku jest Panattoni A2 Warsaw Park (Grodzisk) oddany do użytkowania w strefie Warszawa II. Ponadto wiele powstało obiektów o pow. ponad 50 tys. m kw. Między innymi jest to obiekt P3 Mszczonów, Hillwood Oleśnica, Hillwood Wrocław Wschód II, Panattoni Park Gdańsk Airport, Prologis Park Ruda Śląska czy Prologis Park Janki, Panattoni BTS Amazon Świebodzin (204 tys. m kw.) i 7R Beskid park II w strefie Górny Śląsk.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ