Sezon ogórkowy w pełni, czyli jak zrobić kiszone ogórki?

0
2436
Sezon ogórkowy w pełni, czyli jak zrobić kiszone ogórki?

Gdy rusza sezon ogórkowy, nie sposób nie skusić się na skosztowanie świeżego ogórka kiszonego. Zrobienie własnych zapraw na zimę, to najlepszy sposób na delektowanie się ogórkami również zimą. Jak zatem kisić ogórki, aby były o twarde i wytrzymały przez całą zimę? Chociaż w Internecie znajdziemy całą masę najróżniejszych przepisów, warto postawić na najłatwiejsze i najszybsze rozwiązania. Poniższy przepis z całą pewnością nie przyniesie większych trudności.

Jak kisić ogórki, aby były smaczne i trwałe przez długi czas?

Do zakiszenia ogórków będziemy potrzebować oczywiście ogórki, ale najlepiej postawić na ogórki jednej wielkości. Dodatkowo będziemy potrzebować także słoików. Sprawdzą się najlepiej litrowe z oryginalnymi nakrętkami. Do tego koper, czosnek, sól, korzeń chrzanu oraz woda do zalania ogórków w słoikach.

Ogórki należy dokładnie umyć, ponieważ mają one kontakt z ziemią, w której żyją najróżniejsze bakterie. Najlepiej wrzucić je do zlewu z wodą i porządnie wyszorować. Wygodnie jest ustawić sobie wcześniej słoiki na stole i wkładać do każdego z nich po gałązce kopru. Można jak najbardziej wrzucać cały koszyczek. Następnie przechodzimy do wkładania do każdego słoika ogórków. Najlepiej układać je do słoika w sposób pionowy. Jeśli mamy małe ogórki, to najlepiej w litrowym słowiku będzie ułożyć dwa rzędy. Kolejną czynnością jest obranie czosnku i wrzucenie po dwa czy trzy ząbki do każdego słoika. Ilość czosnku uzależniona jest od wielości słoika. Następnie zabieramy się za obieranie chrzanu i pokrojenie go na słupki. Sprawdzą się słupki wielkości małego palca u ręki. Do każdego słoika wrzucamy po dwa słupki. Ilość chrzanu z kolei jest uzależniona od tego, jak bardzo ostry smak końcowy ogórków chcemy uzyskać. Im więcej chrzanu oraz czosnku dołożymy do słoików, tym na ostrzejszy smak ogórków możemy liczyć. W celu przygotowania zalewy, należy do litra wody dodać czubatą łyżkę soli i mieszać aż do jej rozpuszczenia. Litr zalewy zwykle starcza na trzy słowiki. Musi ona w pełni przykryć wszystkie ogórki w słoiku. Zakręcone słoiki wynosimy do piwnicy czy spiżarni. Jeśli po dwóch dniach słoiki będą syczeć, do oznacza to, że słoik się nie zamknął, więc należy wymienić nakrętkę na nową.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ