Rozbolał Cię ząb? Sprawdź jak możesz sobie pomóc

0
1739
ból zęba

 

Poznaj najczęstsze przyczyny bólów zęba oraz domowe sposoby na złagodzenie dokuczliwych objawów.

Chyba nie ma nic gorszego niż nagle pojawiający się ból zęba, niby niepozorny a potrafi utrudnić wykonywanie prostych codziennych czynności nie wspominając już o jedzeniu. Jak wiadomo nie od dziś na ból zęba najlepszy jest dentysta ale jak poradzić sobie w sytuacji kiedy wizyta dopiero za kilka dni…

Sprawdź jak skutecznie i w prosty sposób leczyć ból zęba w domu.

Niebezpieczna próchnica

To jedna z najczęstszych przyczyn dokuczliwych bóli zębów. Niestety ale dotyczy ona większości naszego społeczeństwa. Tylko ok. 35% Polaków może cieszyć się uzębieniem wolnym od próchnicy. Ta infekcja bakteryjna jest niebezpieczna nie tylko dla zębów ale także dla całego naszego organizmu. Nieleczona może być fatalna w skutkach – chyba słyszałeś o posocznicy popularnie nazywanej sepsą.

Źródło bólu

ból zębaCierpisz z powodu nadwrażliwości zębów, które reagują przeszywającym bólem zarówno na zimne jak i gorące napoje a może dokucza Ci opuchlizna i krwawienie z dziąseł? Są to typowe symptomy alarmujące o tym, że z naszym uzębieniem dzieje się coś złego.
Zawsze bądź czujny! Nigdy nie lekceważ bólu zęba – im szybciej odwiedzisz dentystę tym lepiej.

Zastanawiasz się co może wywoływać te nieprzyjemne dolegliwości? Poniżej znajdziesz odpowiedź:

próchnica – zakaźna choroba wywoływana przez bakterie, atakuje tkankę twardą zęba, prowadzi do powstawania ubytków tzw. dziur w zębach;

– zapalenie miazgi zęba – jej źródłem jest nieleczona próchnica;

– nadwrażliwość zębów – występuje w momencie odsłonięcia zębiny czego wynikiem jest ból pojawiający się podczas spożywania gorących lub zimnych napojów i posiłków;

niewłaściwe założona plomba – podrażnia ona zębinę lub dziąsło, efektem tego są krwawienia i opuchlizna dziąseł;

martwy ząb – stan zapalny prowadzący do stopniowego obumierania tkanek znajdujących się we wnętrzu zęba (miazgi), inaczej – ząb pozbawiony żywej miazgi,

– szkorbut – niedobór witaminy C, dziąsła są wrażliwe podatne na krwawienia a zęby narażone nawet na wypadanie.

To Ci pomoże!

Dokuczliwe i częste bóle zębów potrafią uprzykrzyć życie. Źle odbija się to nie tylko na naszym samopoczuciu ale także na prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu. W takich wypadkach myślimy tylko o jednym – jak skutecznie zwalczyć uciążliwy ból bez konieczności wizyty u dentysty. Tutaj najlepiej sprawdzą się metody, z których korzystali nasi dziadkowie. Zainteresowany?

Płukanka z szałwii
Szałwia słynie ze swych właściwości przeciwbólowych i przeciwzapalnych, wykazuje działanie antybakteryjne. Bogata w witaminę C, A, PP i B1 oraz flawonoidy i garbniki. Jest skuteczna w walce z bólem zębów ale także stanem zapalnym jamy ustnej oraz gardła. Tego typu płukanki, mimo, że należą do grupy „babcinych metod leczenia” nadal cieszą się dużą popularnością. Do wykonania płukanki potrzebujesz jedynie suszonych liści szałwii i wody. Nasyp 1 łyżkę ziół do szklanki a następnie zalej je wrzątkiem. Przykryj i zostaw na ok. 20 min po czym odcedź. Płynem regularnie przepłukuj chorego zęba do momentu aż ból nie zniknie.

Okłady z kitu pszczelego
Propolis bo tak brzmi jego inna nazwa skutecznie walczy z bakteriami i grzybami wywołującymi infekcję. W sklepach zielarskich dostaniesz propolis w postaci płynnej, co znacznie ułatwi Ci jego aplikację. Nalej go odrobinę na wacik lub gazę a następnie przyłóż go do zęba.

Płyn do higieny jamy ustnej na bazie soli
Idealny na opuchliznę! Wystarczy tylko do szklanki gorącej wody dodać jedną łyżkę soli, płukanki należy wykonywać regularnie. Nie połykaj przygotowanego roztworu!

Czosnek
Nasze babcie stosowały go nie tylko jako naturalne lekarstwo na przeziębienie ale także jako lek na bóle zębów. Czosnek słynie ze swoich właściwości przeciwzapalnych oraz antybakteryjnych. Pokrój go drobno a następnie zrób okład lub żuj go powoli.
Nie masz w domu czosnku? Zamiast niego możesz użyć imbiru lub białej cebuli.

Maść imbirowa
Nałożona przy pomocy patyczka kosmetycznego na chory ząb natychmiast złagodzi ból. Do miseczki wsyp 1 łyżeczkę zmielonego imbiru oraz 1 łyżeczkę papryki kajeńskiej, powoli dodawaj wody – cały czas mieszając do uzyskania gęstej konsystencji.

Alkoholowa płukanka dla dorosłych
Szybko łagodzi uporczywe bóle zęba. Z przyczyn oczywistych metoda ta nie jest polecana dzieciom oraz kobietom w ciąży. Alkohol skutecznie niszczy bakterie, które odpowiedzialne są za wywołanie stanu zapalnego zębów. Do płukanek alkoholowych wykorzystuje się głównie czystą wódkę – można także przecierać co jakiś czas chorego zęba i dziąsło gazą nią nasączoną.
Wolisz metodę bezalkoholową? Zamiast wódki użyj jodyny!

Kiedy sięgnąć po tabletkę?

W przypadku kiedy domowe metody nie przynoszą Ci ulgi warto jest się wybrać do apteki po specjalistyczne medykamenty na ból zęba, które nie tylko łagodzą dolegliwości bólowe ale także wykazują działanie przeciwzapalne. Są w pełni bezpieczne, dostępne bez recepty w każdej aptece.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ