Olej z nasion lnu w ramach impregnacji drewna

0
1107
Olej z nasion lnu w ramach impregnacji drewna

Drewno jest jednym z najstarszych oraz najtrwalszych budulców. Nic dziwnego, że to właśnie z elementów drewnianych stawia się dzisiaj coraz częściej konstrukcję domów, naturalne deski goszczą też w naszych mieszkaniach w ramach elementów wykończenia wnętrz. Drewno jest zawsze modne, uniwersalne, ponadczasowe i klasyczne, ale ożywia i ociepla również zbyt surowe przestrzenie. Pięknie prezentuje się niezależnie od stylu aranżacji. Aby tak jednak było, należy je regularnie impregnować. Sprawdź szczegóły. 

Po co impregnować drewno?

Chociaż drewno jest rzeczywiście niezwykle trwałym budulcem, to jednak wykazuje dużą nasiąkliwość oraz nie jest tak odporne na trudne warunki różnego rodzaju. Jeśli nie zostanie we właściwy sposób zabezpieczone, jest narażone na destrukcyjne działanie wilgoci i wody, tłuszczu, ale też uszkodzenia mechaniczne, jak zarysowania czy pęknięcia. Mówi się, że drewno to “materiał z duszą”, ponieważ ciągle pracuje. Wraz z upływem czasu może się wypaczać, próchnieć, kruszyć i pękać, nie jest też odporne na szkodniki, takie jak chociażby korniki. 

Aby uniknąć przykrych niespodzianek i móc cieszyć się drewnianymi elementami na zewnątrz oraz w przestrzeni domowej, należy drewno odpowiednio impregnować. Właściwie dobrane środki zabezpieczą naturalne deski, dzięki czemu mogą one służyć przez wiele lat w swojej doskonałości. Nic dziwnego, że drewniane antyki mają tak ogromną wartość, nierzadko mają przecież co najmniej kilkadziesiąt lat i nadal pozostają w nienaruszonym stanie. 

Czym zaimpregnować drewno?

Impregnacja drewna powinna przebiegać co najmniej raz w roku, na co dzień należy zaś zachować szczególne środki ostrożności w ramach pielęgnacji i użytkowania elementów drewnianych. 

W celu zachowania drewna w świetnym stanie, uwzględniając na przykład domowy parkiet, drewniane blaty kuchenne czy stolarkę okienną, traktuj je tylko dedykowanymi preparatami, które nie zniszczą drewna i nie usuną powłoki zabezpieczającej. Bez problemu udaje się nabyć specjalne płyny myjące czy pasty do pielęgnacji drewna. 

Nieco bardziej wymagająca jest jego impregnacja. W tym celu można zastosować wosk, który daje iście naturalny efekt albo lakier, który wykazuje optymalną trwałość. Ogromne zasługi w zakresie impregnacji drewna przypisuje się olejowi z nasion lnu. 

Pokost lniany w ramach impregnacji naturalnego drewna

Pamiętaj, że natura nie znosi chemii, dlatego do impregnacji drewna najlepiej sprawdzają się środki, które zawierają tylko składniki pochodzenia roślinnego. Sami eksperci potwierdzają, że powszechnym preparatem do impregnacji drewna jest pokost lniany.

Olej z nasion lnu w postaci zagęszczonej przede wszystkim dociera do głębszych warstw drewna, dzięki czemu jeszcze lepiej go chroni, aniżeli tylko wierzchnia powłoka. 

Pokost lniany sprawdza się do impregnacji elementów drewnianych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Dzięki niemu deski są odporne na działanie wilgoci i wody, ale też na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, w tym mrozu czy silnych promieni słońca. Ten naturalny preparat sprawia, że drewno nie pęka, nie wysycha, nie wypacza się, nie kurczy, ani nie ciemnieje. Warto przy tym dodać, że taka impregnacja nie zmienia jego wyglądu i nie daje lakierowanej powłoki. Dzisiaj w trendach są deski naturalne, matowe, postarzane, a nie te z wysokim połyskiem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ