Najlepsze triki na oszczędność w czasie zakupów

0
1728

Przeciętny Polak, który postanawia wziąć się za oszczędzane, najczęściej decyduje się wydawać mniej za zakupy spożywcze, chemię, kosmetyki i produkty wyposażenia domu. Jest to związane przede wszystkim z tym, że na takich zakupach możemy najwięcej zaoszczędzić, nie zmieniając drastyczne naszego sposobu życia. Jak to zrobić?

Oszczędzane na zakupach w hipermarketach może być bardzo proste. Wystarczy, że przyjmiemy zasadę kupowana produktów wyłączne na promocjach. Choć może to się wydawać dość pracochłonnym zadaniem, to w gruncie rzeczy jest bardzo proste. Szczególne, jeśli korzystamy z serwisów internetowych z gazetkami promocyjnym wszystkich sklepów – np. www.gazetkonosz.pl.

Zasady oszczędzana na zakupach w hipermarketach

Proces ograniczania wydatków na zakupy w hipermarketach należy rozpocząć od uświadomienia sobie, ile do tej pory wydawaliśmy miesięcznie na jedzenie, chemię, kosmetyki i produkty do domu. Dlatego w pierwszym miesiącu należy zebrać wszystkie paragony, a następne podliczyć ile pieniędzy poszło na każdą z tych kategorii. Kolejnym krokiem jest ustalenie budżetu. Jeśli do tej pory nasza dwuosobowa rodzina wydawała w hipermarketach około 1000 złotych miesięcznie, to w pierwszym okresie oszczędzana warto ograniczyć ten budżet o 20%, czyli do 800 złotych. Miesięczną kwotę należy podzielić na tygodnie. W tym wypadku będzie to 200 złotych.

Planowane zakupów – podstawa oszczędzana

Jeśli do tej pory wydawaliśmy około 250 złotych tygodniowo, to uszczuplenie tego budżetu o 50 złotych może być dla nas znaczące, dlatego przed wybraniem się do sklepu należy przygotować listę. Przede wszystkim sprawdzamy co mamy w domowych zapasach. Szczególne bierzemy pod uwagę produkty do obiadów, ponieważ przygotowane tych posiłków jest najbardziej kosztowne. Następne na tej podstawie ustalamy jakie produkty trzeba dokupić. Mięso i ryby kupujemy tylko w promocji, dlatego przeglądamy gazetki wszystkich sklepów dostępnych w okolicy i zapisujemy co warto w nich kupić. Jeśli mięso jest w szczególne atrakcyjnej cenie, to warto kupić więcej i je zamrozić. Podobnie można zrobić ze świeżym chlebem – podzielić go na np. 3 części, jedną włożyć do chlebaka, a dwie pozostałe zamrozić. W przypadku produktów chemicznych postępujemy podobne – szukamy ich w promocjach w gazetkach sklepowych. Dostęp do wszystkich aktualnych gazetek mamy na stronie gazetkonosz.pl. Dodatkowo możemy zapisać się do Newslettera, dzięki czemu szybko otrzymamy informacje o najciekawszych promocjach, na które warto zwrócić uwagę.

Chemia, produkty do wyposażenia domu oraz produkty spożywcze z dużym terminem ważności kupujemy wtedy, gdy znajdziemy je w dobrej promocji, jeśli oczywiście mamy jeszcze jakeś resztki wcześniej kupionych produktów lub po prostu z zakupem możemy poczekać. Należy przyjąć, że atrakcyjną ceną jest promocja sięgająca minimum 30%. W wielu sklepach spożywczych w gazetkach promocyjnych zamieszcza się informację z tym, ile wynosi procentowy upust w danym przypadku. To bardzo pomocne, dlatego warto zwracać na to uwagę. Najbardziej doświadczone osoby w oszczędzaniu na zakupach w hipermarketach i sklepach spożywczych są w stanie tak planować zakupy, by w ogóle nie brać produktów w promocji mniejszej niż 30% wyjściowej ceny. Jak łatwo można obliczyć, w ten sposób moglibyśmy zmniejszyć nasz domowy budżet na życie z 1000 do nawet 700 złotych, co w skali roku daje kilka tysięcy zaskórników.

Oszczędzane na codziennych zakupach jest najprostszym sposobem na szybkie uzbieranie widocznych oszczędności. O wiele trudnej jest zaoszczędzić na rachunkach, zobowiązaniach kredytowych czy rozrywkach, ponieważ wiąże się to z rezygnacją z pewnego poziomu życia oraz z koniecznością załatwiania wielu spraw, np. konsolidacji kredytów czy zmiany umowy z dostawcą prądu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ