Na co pożyczają Polacy?

0
1125

Aż 78 mld złotych – tyle wyniosła łączna kwota pożyczek w sektorze bankowym i pozabankowym. Im pożyczki są coraz bardziej dostępne, tym coraz więcej Polaków z nich korzysta. Na jakie cele najczęściej pożyczamy oraz kim jest statystyczny pożyczkobiorca?

Na jakie cele pożyczamy?

Im większe pieniądze są potrzebne do zrealizowania danego celu, tym większa w nas motywacja do zaciągnięcia pożyczki. Z roku na rok równowartość kredytów i pożyczek rośnie. W samym tylko 2018 roku wyniosła ona 78 mld złotych. W sektorze pozabankowych udzielono pożyczek na łączną kwotę 5,2 mld złotych.

Na co jednak najczęściej pożyczamy? Jak się okazuje bardzo często decydujemy się wziąć pożyczkę na dowolny cel, są to najczęściej planowane i poważne inwestycje, takie jak:

  • zakup AGD/RTV – 43%
  • remont – 31%
  • zakup samochodu – 28%
  • zakup domu – 16%
  • opłaty – 10%

Co ciekawe na urlop tylko 8% z nas jest skłonnych zapożyczyć się, a tylko 2% korzysta z dodatkowej chwilówki na funkcjonowanie firmy.

Jak jednak widzimy, przewagę mają głównie nasze zachcianki. Prawie połowa z nas jest skłonna na wzięcie pożyczki na przykład na telewizor. To aż o 10 punktów procentowych więcej aniżeli na remont mieszkania. Pocieszające może być to, że tylko 10% społeczeństwa byłoby w stanie zadłużyć się na poczet bieżących rachunków.

Gdzie najczęściej pożyczamy pieniądze?

W dobie, kiedy istnieją zarówno firmy pożyczkowe i kasy spółdzielcze, banki nie są jedynym wyborem dla Polaków. Jednak kiedy znów przyjrzymy się statystykom, zauważymy, że nasz wybór jest podyktowany przede wszystkim wiekiem.

Osoby, które nie ukończyły 30 roku życia, są najczęstszymi klientami instytucji pozabankowych. Z kolei konsumenci do 50 doku życia chętniej wybierają banki komercyjne, a osoby starsze banki spółdzielcze.

Na wybór firmy pożyczkowej ma oczywiście wiele czynników. Nie jest to tylko wysokość oprocentowania i łatwa dostępność, ale także wiarygodność instytucji, jasne zasady, jak też przyzwyczajenie.

Kim jest pożyczkobiorca?

Pożyczkobiorcą może zostać każdy z nas. Instytucje pozabankowe wymagają minimum formalności, a oferowane przez nich produkty finansowe są dostępne dla każdego z nas. Kto jednak najczęściej z nich korzysta?

Patrząc na statystyki, po najwięcej pożyczek sięgają osoby, które ukończyły 40 roku życia. Natomiast co trzeci pożyczkobiorca nie ma więcej niż 30 lat. Najmniej osób zadłużonych jest w wieku 18-24 lat. Jednakże może to wynikać przede wszystkim z samych wymogów firm pożyczkowych, które umożliwiają wzięcie pożyczki dopiero od 21 roku życia. Ponadto osoby w tym wieku nierzadko jeszcze korzystają z pomocy rodziców. Dlatego też nie mają jeszcze potrzeby na szukanie finansów z zewnątrz.

W przypadku wykształcenia 20% klientów ma wykształcenie wyższe, a 50% średnie. Głównie zamieszkują oni w miastach do 50 tys. mieszkańców oraz pracują.

Co wynika z powyższych statystyk? Pożyczkobiorcą może być dosłownie każdy. Tylko od nas zależy to, na co przeznaczymy dodatkową gotówkę. Może być to zarówno sfinansowanie naszego postanowienia noworocznego, jak i remont mieszkania. Warto wybrać zaufaną instytucję finansową, która zaoferuje nam jak najlepsze warunki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ