Mieszkanie w stanie deweloperskim. Co to oznacza?

0
1922

Jeśli chcemy zdecydować się na zakupienie własnego mieszkania od dewelopera, powinniśmy również przemyśleć, jak chcemy je odebrać. Dzisiaj najczęściej sprzedawane są nieruchomości w stanie deweloperskim. Co to oznacza?

„Stan deweloperski” to bardzo często spotykane określenie przy transakcjach nieruchomości na rynku wtórnym. Wybiera go zdecydowana większość kupujących, chociaż do wyboru mają także jeszcze jedną opcję – wykończenie pod klucz – http://ronson.pl/wykonczenia/. Co jednak powoduje, że stan deweloperski cieszy się tak dużym zainteresowaniem? Co dokładnie kryje się pod tym terminem?

Stan deweloperski – co to jest?

Na próżno szukać dokładnego określenia, czym jest stan deweloperski. Nie znajdziemy go w żadnych przepisach, ponieważ to od dewelopera zależy już, co dokładnie jest tym właśnie standardem. Najczęściej mamy wówczas do czynienia z stanem surowym mieszkania, które wymaga dalszych prac wykończeniowych, między innym związanych z położeniem podłóg, wykończeniem ścian, montażem drzwi wewnętrznych.

Najczęściej stan deweloperski obejmuje:

  • tynki na ścianach wewnątrz
  • wylewki na podłodze
  • drzwi wejściowe do mieszkania
  • okna i parapety wewnętrzne i zewnętrzne
  • grzejniki
  • instalacje: grzewczą, elektryczną, wodno-kanalizacyjną, wentylacyjną

To podstawa, ale pamiętajmy o tym, że w przypadku stanu deweloperskiego nie ma jasno określonych zasad, co wchodzi w jego skład. Zatem deweloper we Wrocławiu może pojmować ten standard zupełnie inaczej niż deweloper w Warszawie.

Sprawdź dokładnie dokumentację

Aby dowiedzieć się, co dokładnie wchodzi w skład stanu deweloperskiego, powinniśmy zagłębić się w dokumentację dostarczoną nam przez dewelopera. Możemy wtedy dowiedzieć się, co dokładnie znajduje się w ramach oferty. Informacje powinny obejmować też rodzaj materiałów wykorzystanych do wykończenia, na przykład rodzaj parapetów, typ okien, materiał wykończenia posadzki. Mieszkanie w stanie deweloperskim możemy wykończyć samodzielnie, ale możemy też skorzystać z usług zewnętrznych ekip wykończeniowych. Warto wcześniej rezerwować terminy, ponieważ oczekiwanie na dobrych pracowników wykończeniowych może trwać nawet więcej niż pół roku!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ