Lwi pies – wszystko o Shih Tzu

0
66
Shih Tzu

Psy Shih Tz nazywane są również shih tsu, shitz tzu, shih shu, shith tzu, shiz tzu oraz szicu. Każda z tych nazw odnosi się do psów o unikalnym wyglądzie i charakterze.

Pochodzenie Shih Tzu

Psy Shih Tz pochodzą z Tybetu. Są spokrewnione z Lhassa apso. Ta rasa rozwinęła się jednak w pełni w Chinach, na dworze cesarskim, gdzie psy były cenionymi zwierzętami do towarzystwa. Na początku XX wieku trafiły do Europy, a w 1934 roku uznano je za odrębną rasę.

Istnieją opinie, że psy Shih Tz są krzyżówką Lhassa apso i pekińczyków. Nie da, jednoznacznie potwierdzić ani tych, ani innych danych, natomiast faktem jest, że, zgodnie z klasyfikacją FCI psy rasy shih tzu należą do grupy 9, czyli psy do towarzystwa i ozdobne. Zalicza się je do sekcji5 – tj. rasa tybetańska.

Hodowla Shih Tzu

Początkowo Shih Tzu hodowla opierała się na użytkowaniu psów do pilnowania domów. Były one psami stróżującymi, stąd obecna do dziś w tej rasie świadomość nieufności do obcych osób, a także czujność i ruchliwość. Już szczeniak Shih Tzu potrafi być mocno szczekliwy.

Z czasem, gdy ta rasa stała się psami salonowymi, co nastąpiło w Chinach, szczeniak Shih Tzu dotrzymywał towarzystwa. Do dziś rasa to lubi obecność ludzi, wykazuje się łagodnym charakterem i dobrze czuje w towarzystwie. Dotyczy to ludzi, których zna. W stosunku do innych psy nie są ufne i wykazują się niezależnością.

Psy Shih Tz – przywiązanie do właściciela

Psy tej rasy potrafią nawiązać więź z opiekunem. Wówczas możliwa jest łatwiejsza komunikacja między nimi, co jednak wymaga czasu. Z drugiej strony wskazuje się, że psy Shih Tz z uwagi na silną więź z opiekunami mogą borykać się z problemami separacyjnymi. Dotyczy to ogólnie psów, a w przypadku tej rasy jest szczególnie widoczne, ponieważ wymaga, by pies nauczył się też radzenia sobie sam. Wiąże się to z kwestią niezależności, która źle rozumiana może prowadzić do nieposłuszeństwa.

Psy Shih Tz wykazują się znaczną niezależnością, są też inteligentne, ale wymagają towarzystwa człowieka. Kiedy ufają, są oddanymi przyjaciółmi, ale mogą być ostrożne w stosunku do obcej osoby. Stąd konieczność uczenia ich nie tylko przywiązania, ale też radzenia sobie w sytuacji, gdy są same i właściwego podejścia do osób z zewnątrz.

Szkolenie psów Shih tzu

Szkolenie psów tej rasy wymaga czasu oraz cierpliwości. Psy mają łagodny charakter, dlatego nauka nie jest uciążliwa, a z pewnością konieczna. Dzięki temu można we właściwy sposób nawiązać relację między opiekunem a Shih tzu, dbając o rozwój pozytywnych cech psa.

Artykuł powstał przy współpracy z HODOWLA POLA ELIZEJSKIE UCI http://nowofundlandy.com.pl/

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ