Jak uprawiać warzywa na balkonie?

0
3153

Warzywa na balkonie to idealne rozwiązanie dla osób, które nie dysponują dużą przestrzenią wokół domu, ale pomimo tego chcą stworzyć namiastkę warzywniaka. To również oryginalny sposób na udekorowanie balkonu. W jaki sposób hodować różne gatunki warzyw na balkonie, aby móc cieszyć się ich smakiem jak najszybciej?

Na początku warto poruszyć temat tego, jakie warzywa nie nadają się do uprawy na balkonie. Przede wszystkim należy zapomnieć o tych roślinach, które do wzrostu potrzebują dużej przestrzeni lub mają rozwinięty bardzo obszerny system korzeniowy. W charakterze warzyw na balkonie odradza się zatem uprawę:

  • kapusty,
  • dużych gatunków warzyw dyniowatych,
  • warzyw korzeniowych (marchew, burak, seler korzeniowy).

Natomiast ze względu na szybkie plony i krótki okres wegetacji na balkonie sprawdzą się takie warzywa, jak:

  • rzodkiewka,
  • pomidory koktajlowe,
  • większość ziół.

ZIEMOVIT pokaże Ci, jak wygląda uprawa warzyw na balkonie w przypadku konkretnych gatunków roślin, które – zebrane latem lub jesienią – przydadzą się w kuchni przez cały rok. Sprawdź sam!

Seler naciowy – sadzenie i uprawa

W warunkach balkonowych możliwa jest jedynie uprawa selera z odmian naciowych seler korzeniowy wymaga bowiem więcej przestrzeni do ukorzenienia niż standardowy pojemnik. Najbezpieczniej jest uprawiać seler z gotowych rozsad kupionych w sklepie ogrodniczym, wysadzanych pod koniec maja lub na początku czerwca. Do tego celu nadaje się seler naciowy z odmian „Zefir”, „Artur” lub „Imperial”. Możesz także rozpocząć uprawę tego warzywa z zielonego zakończenia korzenia, zakupionego w sklepie. Wystarczy zanurzyć go w wodzie na tydzień do momentu, aż wypuści małe korzenie.

Seler naciowy ma podobne wymagania odnośnie do podłoża, jak jego odmiany korzeniowe. Preferuje podłoże zasobne w próchnicę, wilgotne oraz o odczynie obojętnym. Przed posadzeniem dodaj do gleby dawkę nawozu ogrodniczego ZIEMOVIT, która zapewni selerowi azot, wspomagający bujny rozwój zielonej naci. W zależności od terminu sadzenia chrupiącym selerem naciowym możesz cieszyć się w lipcu lub późną jesienią.

Rukola – jak uprawiać na balkonie?

Pyszna, lekko pikantna sałata, jaką jest rukola, dobrze czuje się jako warzywo na balkonie. Nasiona rukoli wysiewa się od przełomu marca i kwietnia aż do początku września do doniczek z żyzną, lekko przepuszczalną ziemią o odczynie bliskim obojętnemu. Aby uniknąć wyrywania młodych listków, które rosną zbyt gęsto, nasiona rukoli wysiewamy w doniczce w odstępach o wielkości 6 cm.

Przy uprawie rukoli szczególnie ważne jest regularne podlewanie rośliny – jeśli pozwolimy na jej przesuszenie, liście sałaty nabiorą gorzkiego posmaku. Warto pamiętać, że rukola jest często atakowana przez pchełki ziemne. Aby ochronić warzywo przed uszkodzeniami, możesz przykrywać je cienką i przepuszczającą powietrze agrowłókniną.

Uprawa fasoli – uniwersalne warzywa na balkonie

Fasola, którą zazwyczaj kojarzymy z warzywniakiem w ogrodzie, nadaje się także jako warzywo na balkon. Szczególnie wdzięczna w uprawie jest fasola szparagowa karłowa – można siać ją od początku maja do połowy czerwca, zapewniając sobie zapas pysznego warzywa na jesień i zimę. Karłowe odmiany fasoli nie potrzebują również podpór do wzrostu, co znacząco ułatwia uprawę w domu.

Aby fasola wyrosła w doniczce na balkonie, wybierz pojemnik o średnicy minimum 45 cm, który ma dużo otworów. Jeśli zależy Ci na jak najszybszym kiełkowaniu fasoli, wypełnij pojemnik zwykłą, żyzną ziemią oraz podłożem do siewu i pikowania ZIEMOVIT, dzięki czemu zapewnisz warzywom optymalne warunki wzrostu. Następnie wsadź zaprawione nasiona fasoli w rzędzie, zachowując przynajmniej 6 cm między sadzonkami, i oznacz miejsca ich zasadzenia (np. patyczkami po lodach). Po posadzeniu – obficie podlej pojemnik i ustaw go na najbardziej słonecznym stanowisku na balkonie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ