Jak poradzić sobie z aftami?

0
1742


Poznaj przyczyny, objawy oraz metody leczenia tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Afty należą do jednych z najczęściej występujących schorzeń. Dotykają wszystkich bez względu na wiek. Pojawiają się z reguły na błonie śluzowej jamy ustnej, warg oraz języka, mają one charakter płytkiej nadżerki pokrytej białym nalotem. Mimo, że nie są niebezpieczne dla naszego zdrowia to ból jaki powodują w trakcie spożywania posiłków jest ciężki do zniesienia.

Dowiedz się w jaki sposób powstają afty, jak skutecznie zapobiegać ich nawrotom oraz jak wygląda leczenie tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Rodzaje aft

Niewielu z nas wie, że afta może mieć kilka postaci. Dla większości z nas afta to tylko afta, której towarzyszy uciążliwe pieczenie. Chcesz wiedzieć z czym dokładnie się zmagasz? Wyróżniamy m.in.:

afty mniejsze – przewlekłe, nawracające; zmiany są płaskie, ich średnica z reguły nie przekracza 8 mm; pojawiają się na błonie śluzowej i zanikają po ok. 10 dniach;

– afty duże – ich średnica przekracza 1 cm, są znacznie głębsze niż afty mniejsze, często pozostawiają po sobie ślady w postaci blizn, leczenie w tym przypadku może potrwać nawet do kilku tygodni;

wyprysk opryszczkowaty – w tym wypadku afty na błonie śluzowej występują jako grupy kilkunastu niewielkich zmian.

Skąd się biorą?

Jak poradzić sobie z aftamiKiedy w naszej jamie ustnej pojawia się afta w naszej głowie od razu rodzi się pytanie skąd się ona wzięła. Pomimo wielu przeprowadzonych badań bezpośrednia przyczyna wywołania stanu zapalnego wciąż pozostaje tajemnicą.

Chcesz wiedzieć co sprzyja powstawaniu tym zmianom? Oto kilka z najbardziej prawdopodobnych przyczyn wywołujących afty:

mechaniczne urazy błony śluzowej;

– spadek odporności;

– nadmierny stres;

– niedobór witamin (głównie witaminy B12);

przeziębienie;

– schorzenia ze strony układu pokarmowego (nietolerancja glutenu, stany zapalne jelit);

– środki farmaceutyczne;

– problemy stomatologiczne (nieodpowiednia proteza, źle oszlifowane wypełnienie);

Afty często pojawiają się także u:

– niemowlaków w okresie ząbkowania;

– dzieci w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych;

– nałogowych palaczy, którzy postanowili pożegnać się z nałogiem;

Czy to afta?

Afta w początkowej fazie rozwoju objawia się delikatnym zaczerwienieniem. Potem miejscowy stan zapalny ma charakter typowego owrzodzenia, które wywołuje nieprzyjemne pieczenie. W obrębie swojej jamy ustnej zauważyłeś niepokojące zmiany, które mogą wskazywać na aftę? Nie masz 100% pewności? Pomożemy CI! Do najbardziej charakterystycznych symptomów należą:

– niewielkie zmiany wyglądem przypominające płaską nadżerkę pokrytą białym nalotem; umiejscowione są one zazwyczaj na języku, podniebieniu miękkim oraz wewnętrznej stronie warg i policzków;

– zmiany te mają zaokrąglony choć nieregularny kształt;

owrzodzenia są koloru białego, zaczerwienione dookoła;

Dodatkowo wystąpić może także:

– uczucie ogólnego rozbicia i osłabienie;

– podwyższona temperatura ciała,

powiększenie węzłów chłonnych,

Pamiętaj aby w przypadku silnego zapalenia jamy ustnej niezwłocznie skonsultować się z lekarze, prawdopodobnie konieczne będzie zastosowanie odpowiedniej antybiotykoterapii.

Leczenie afty

Zastanawiasz się czy aftę można skutecznie wyleczyć samemu czy może jednak lepiej skonsultować to ze specjalistą? Afta jest stanem zapalnym, który ustępuje samoistnie po ok. 10 dniach. Jeżeli nie towarzyszą mu żadne inne niepokojące objawy spokojnie można leczyć ją w domu, przestrzegając kilku ważnych zaleceń. Zmiany znajdujące się na błonie śluzowej jamy ustnej są niebywale piekące dlatego też należy robić wszystko aby ich dodatkowo nie podrażniać. W tym celu należy unikać produktów kwaśnych (w szczególności cytrusów) i ostrych przypraw. Uważaj także podczas mycia zębów, twarda szczoteczka może znacznie rozdrażnić rankę co wydłuży proces gojenia się i przysporzy Ci dodatkowego bólu.
Smaruj afty miodem! Ten naturalny antybiotyk, zapewne wykorzystywany był przez Twoją babcię. Miód wykazuje silne właściwości antybakteryjne więc śmiało i bez obaw nakładaj go na zmiany zapalne.
Możesz również skorzystać ze specjalistycznych środków farmaceutycznych dostępnych bez recepty w każdej aptece.

Należy pamiętać jednak, że metody domowego leczenia są skuteczne tylko w niewielkim stopniu! Jeżeli zmiany utrzymują się powyżej dwóch tygodni skonsultuj się z lekarzem.

Kiedy z problemem należy zgłosić się do lekarza?

Pomimo, że afty są niegroźne nie należy ich lekceważyć. Bezzwłocznie skonsultuj się z lekarzem jeżeli:

– zmiany zajmują duże obszary błony śluzowej jamy ustnej,

– szybko się namnażają;

– utrzymują się powyżej 14 dni;

– temperatura ciała jest znacznie podwyższona;

– silny ból uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie;

– nie pomagają środki lecznicze z apteki;

– masz problemy ze swobodnym przełykaniem;

Lekarz po dokładnym obejrzeniu Twojego gardła zaleci Ci stosowanie odpowiednich preparatów, które złagodzą dokuczliwe objawy, wstrzymają dalszy rozwój bakterii oraz pozytywnie wpłyną na proces gojenia się zmian.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ