Dieta ketogeniczna: 4 podstawowe błędy na ketozie

0
2939
Dieta ketogeniczna: 4 podstawowe błędy na ketozie

Dieta wysokotłuszczowa opiera się na jasnych zasadach, których należy się trzymać, by uzyskać wymarzone rezultaty. Bez względu na to, czy walczymy o lepszy stan zdrowia, czy też zrzucamy zbędne kilogramy, naszym celem jest stan ketozy. Popełnianie błędów na stosunkowo wymagającej diecie, jaką jest dieta ketogeniczna, jest praktycznie nieuniknione. Najważniejsze jest to, by szybko je identyfikować i poprawiać. Dlatego dziś opowiem, jakie błędy najczęściej popełniane są na keto.

1. Nie spożywasz wystarczającej ilości tłuszczów

Tłuszcz często kojarzy się nam z czymś złym i niezdrowym. Media, rodzina, znajomi – zewsząd słyszymy, że nie należy jeść zbyt tłustych potraw. Prawda jest jednak taka, że tłuszcze mogą być dobre i złe!

Zasady są proste:

  • spożywaj dużo tłuszczów nasyconych i jednonienasyconych,
  • jedz tylko nieprzetworzone tłuszcze wielonienasycone,
  • jak ognia unikaj tłuszczów trans!

By łatwo zwiększyć ilość przyswajanych tłuszczów, eksperymentuj z dressingami i sosami; pamiętaj o dodawaniu ich do większości spożywanych potraw, a niedobór stanie się przeszłością.

2. Nie pijesz wystarczającej ilości wody

Jeśli zdarzyło Ci się czytać czy słuchać o doświadczeniach innych osób na keto, na pewno wiesz, że wiele z nich narzeka na złe samopoczucie na początku swojej diety. Niektórzy nabawiają się nawet tak zwanej „ketogrypy”. Jest to związane nie tylko z przestawianiem się ciała na tryb ketozy, ale często również z niedostatecznym nawodnieniem organizmu. Ketoza to stan w którym nasze ciało używa tłuszczu i wytwarzanych ciał ketonowych, a nie węglowodanów, jako głównego źródła energii. Więcej informacji na temat ketozy znajdziesz na ketowariatka.pl

Dieta wysokotłuszczowa zwiększa produkcję moczu. Dodatkowo, podobnie jak na innych dietach odchudzających, w pierwszej jej fazie pozbywamy się zalegającej w organizmie wody – nieuzupełnianie jej, a w efekcie odwodnienie organizmu, potrafi być bardzo niebezpieczne! Zainwestuj w modne ostatnio butelki czy kubki na wodę. Kiedy rozłożysz dzienną ilość wody do wypicia na mniejsze cele, będzie Ci dużo łatwiej uniknąć odwodnienia.

3. Nie przyjmujesz wystarczającej liczby kalorii

Obsesyjne liczenie kalorii i ich zbytnia redukcja wcale nie służą odchudzaniu. Zanim w ogóle zaczniesz tracić kilogramy, musisz pomóc organizmowi przyzwyczaić się do nowego sposobu pracy – nie zrobisz tego pozbawiając go energii!

Jeśli jesteś zmęczona, głodna i masz problemy z koncentracją – to znak, że jesz za mało. Pamiętaj, że dieta ketogenna jest dietą, którą można stosować przez długi czas, w odróżnieniu od głodzenia się. Niedożywienie jest niebezpieczne zwłaszcza dla kobiet, może bowiem bardzo niekorzystnie wpłynąć na ich gospodarkę hormonalną.

4. Nie czytasz składów

Najlepsze posiłki to takie, które przygotowujemy sami od podstaw. Nie zawsze mamy na to czas – wtedy pojawia się problem z przetworzonym jedzeniem. Nie każde z nich jest złe, ale musisz pamiętać o zachowaniu rozsądku i uważnym czytaniu składów.

Najpopularniejszym błędem jest wiara w napis „bez dodatku cukru” – często oznacza on po prostu wysoką zawartość słodzików! Sprzedawanie przetworzonych produktów z „ukrytymi” węglowodanami jako naturalnych i pozbawionych cukru to popularna strategia marketingowa. Nie daj się nabrać!

[Głosów:10    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ