Cudowna roślina

0
1703

Czarna rzepa zwana inaczej czarną rzodkwią to jednoroczna roślina należąca do rodziny kapustowatych. W Polsce wciąż jest to roślina rzadko stosowana i niedoceniana, warto więc przyjrzeć się jej bliżej.
Czarna rzepa – jakie ma właściwości? Przede wszystkim czarna rzepa jest niskokaloryczna – 10 gramów to zaledwie 2,6 kcal. Do tego roślina ta zawiera ogromne ilości potrzebnych w organizmie człowieka witamin (C, B1, B2, PP), enzymów czy fitoncydów. Spożycie czarnej rzepy dostarczy też do naszego organizmu licznych soli mineralnych (potasu, żelaza, wapnia, magnezu, siarki i fosforu).
Właściwości rzepy są znane od starożytności. Według podań, robotnikom pracującym przy budowie egipskich piramid podawano czarną rzepę codziennie, co wzmacniało ich stan zdrowia i dodawało energii.
Skupmy się jednak na czasach dzisiejszych.
Omawiana roślina jest szeroko stosowana jako lek na porost lub odżywka do włosów. Rzepa działa nie tylko jako ekstrakt do nakładania na włosy, ale również znakomicie je wspiera spożywana jako sok. Napój z rzepy wypijany regularnie pozwala stymulować cebulki włosowe do wzrostu jak również unormować pracę gruczołów łojowych i ciśnienie krwi głowy.
Problemem dotykającym wielu ludzi (szczególnie jesienią i zimą) jest zapalenie kącików ust zwane popularnie zajadami. Spożycie czarnej rzepy zawierającej substancje antybakteryjne i witaminę B1 skutecznie pozwala pozbyć się tego przykrego schorzenia. Co więcej omawiana roślina odmładza skórę i poprawia jej stan. Spożywając codziennie czarną rzepę możemy opóźnić proces starzenia się skóry!
Przez dermatologów ten gatunek rzepy ceniony jest jako znakomity lek na trądzik i zaskórniki. Dogłębnie reguluje stan skóry nie powodując żadnych skutków ubocznych w przeciwieństwie do wielu chemicznych środków.
Wprowadzenie do diety czarnej rzepy korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Zawarty w niej potas pozwala regulować ciśnienie krwi, może też pomóc w leczeniu żółtaczki.
Coraz więcej mówi się o przydatności czarnej rzepy do leczenia raka. Antocyjany, które zawiera w swoim składzie są zabójcze dla raka żołądka, nerek czy jajników.

www.gminalomianki.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ